Jakie są zalety płytek wielkoformatowych?
Łazienki, ze skromnych i często mało estetycznych miejsc, z biegiem lat stały się reprezentacyjnymi, lśniącymi czystością i designerskimi przestrzeniami obecnymi w każdym domu. Choć coroczne trendy w ich wykończeniu ciągle się zmieniają, coraz mocniej widać rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów płytkami wielkoformatowymi. Ich niesamowity wygląd przemawia za poszukaniem wykonawcy, który podejmie się ich sprawnego ułożenia. Z całą pewnością wysiłek ten wart jest efektu końcowego. Jakie są najważniejsze zalety tego typu rozwiązań?
Fenomenalny, monolityczny efekt wizualny
Płytki wielkoformatowe XXL niemal każdemu pomieszczeniu nadają charakteru. To właśnie z ich pomocą można uzyskać pomieszczenie pełne luksusu, przepychu i świetnego designu. Na dużym formacie zdecydowanie lepiej prezentuje się typowe dla marmuru użyłowanie czy też kamienny wzór. Przy użyciu płytek wielkoformatowych efekt „wow” jest gwarantowany. Monolityczność może działać korzystnie na optyczne powiększenie przestrzeni. Duże pomieszczenia wydają się być jeszcze większe.
Bardzo mała ilość fug i łatwiejsze ich sprzątanie
Najsłabszym ogniwem każdej realizacji glazurniczej jest fuga. To właśnie w tym miejscu najczęściej osadza się brud, kamień, a także rozwija grzyb i pleśń. Z czasem fuga zmienia swój kolor, co nie zawsze korzystnie wpływa na odbiór całego projektu. Zdarza się również, że pęka i kruszy się, przez co między płytkami powstają nieestetyczne ubytki. Brak fug to mniej czasochłonne, a przy okazji bardziej dokładne sprzątanie. Problem z obecnością fugi jest jeszcze taki, że jako powłoka łatwo chłonie rozlane płyny, przez co ma tendencję do miejscowego odbarwiania się. W przypadku płytek wielkoformatowych występują fugi, ale jest ich bardzo niewiele w porównaniu z tradycyjną płytką o mniejszych rozmiarach.
Wierne odzwierciedlenie wyglądu naturalnych materiałów
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii płytki wielkoformatowe proponowane przez polskich i zagranicznych producentów ceramiki wykazują się wiernym odzwierciedleniem wzoru. Do złudzenia przypominają granit, bazalt czy marmur. Są też o wiele bardziej praktyczniejsze niż naturalny surowiec. Wbrew pozorom, wiele odmian kamienia naturalnego ma niekorzystne cechy, takie jak wysoka nasiąkliwość, łatwość zarysowania czy łatwe odbarwianie się. Bezapelacyjnie wygrywają też pod względem dostępności oraz ceny.
Aspekty funkcjonalne i użytkowe
Ceramiczne płytki wielkoformatowe, dzięki zdecydowanie mniejszej wadze i grubości niż kamień naturalny, wykazują łatwość transportu i montażu. Nie pociągają za sobą tak olbrzymich kosztów robocizny. Nie przysparzają też licznych problemów związanych z montażem, obróbką czy odpowiednim przygotowaniem ścian. Z każdym rokiem popularność płytek wielkoformatowych rośnie, a to z kolei przekłada się na ich większy wybór, lepszą dostępność oraz konkurencyjne ceny. Na rynku usług wykonawstwa pojawiają się też osoby, które specjalizują się wyłącznie w tym materiale.