5 wskazówek, jak dobrać dywan do każdego wnętrza

Wybór dywanu doskonale pasującego do wnętrza wydaje się niełatwym zadaniem. Mnogość rozmiarów, kształtów, kolorów i materiałów może przyprawić o zawrót głowy i znacznie utrudnić podjęcie decyzji. Aby ułatwić sobie to wyzwanie, warto poznać zasady mówiące o tym, jak dobrać dywan do każdego pomieszczenia. To zestaw 5 uniwersalnych rad, które sprawdzą podczas poszukiwań idealnego dywanu. Zapraszamy do lektury!

WSKAZÓWKA 1

Jak dobrać dywan do salonu?

Pokój dzienny to zwykle jedno z największych oraz najbardziej reprezentatywnych wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Dywan do salonu powinien zatem podkreślać charakter tego pomieszczenia. Aby wybrać dywan odpowiedni do pokoju dziennego, zwróć uwagę na kolor ścian w pomieszczeniu, a następnie zdecyduj, czy barwa dywanu powinna z nim współgrać czy kontrastować. Pierwsza z opcji jest rozwiązaniem bezpiecznym i uniwersalnym. Jeśli wybierzesz dywan do salonu zbliżony kolorem do barwy ścian, uzyskasz spokojne połączenie, które nigdy nie wychodzi z mody. Decydując się na dywan kontrastujący z kolorem ścian, otrzymasz odważniejszy i bardziej designerski efekt.

WSKAZÓWKA 2

Jaki kolor dywanu pasuje do szarych ścian?

Wprowadzenie szarego koloru ścian w pomieszczeniach jest ponadczasowym trendem wnętrzarskim. Popiel i jego odcienie są uniwersalne, dzięki czemu stanowią znakomite tło dla mebli oraz dekoracji. Decyzja o tym, jaki dywan pasuje do szarych ścian, może wydawać się trudna, ale wystarczy zastosować prostą wskazówkę, aby ułatwić sobie to zadanie. Przyjmuje się, że ciemnoszare ściany w sposób przyjemny dla oka kontrastują z jasnoszarymi dywanami, a ściany jasnoszare – z dywanami ciemnoszarymi. Decydując się na ww. kontrast pamiętaj, by mimo wszystko kolor dywanu korespondował z innymi elementami w pomieszczeniu. Zadbaj, aby kolor dywanu był taki sam, jak np. poduszek na narożniku lub zasłon w oknach. Dzięki temu uzyskasz najbardziej pożądany efekt dekoratorski. Z kolei dobór dywanu w kolorze zbliżonym do barwy ścian sprawi, że wnętrze stanie się bardziej harmonijne i spokojne pod względem estetycznym.

jaki dywan do szarych ścian

WSKAZOWKA 3

Jaki kolor dywanu dobrać do ciemnych mebli?

Ciemne meble wprowadzają do wnętrz ponadczasową elegancję. Ich wyrazisty kolor sprawia jednak, że stanowią mocny akcent w pomieszczeniu. W takiej sytuacji warto pozostawić meble na pierwszym planie, a wnętrze urozmaicić i upiększyć dobrze dobranymi dodatkami. Aby uniknąć efektu ponurego, mrocznego pomieszczenia warto zainwestować w jasne poduszki, zasłony i dywany. Odpowiedź na pytanie o to, jaki kolor dywanu pasuje do ciemnych mebli, jest zatem prosta – taki dywan powinien być od nich zdecydowanie jaśniejszy. Dzięki temu całe wnętrze optycznie się rozświetli, zyska większą przytulność oraz będzie zachęcało do spędzania w nim czasu.

jaki dywan do ceimnych mebli

WSKAZÓWKA 4

Jaki kolor dywanu pasuje do szarej kanapy?

Szary narożnik lub sofa to świetne rozwiązanie do współczesnych wnętrz. Popiel jest modny i jednocześnie uniwersalny, dzięki czemu mebel przez długi czas będzie cieszył oczy domowników oraz gości. Urok zestawu wypoczynkowego można wspaniale podkreślić odpowiednio dobranym dywanem. Chcesz wiedzieć, jaki kolor dywanu dobrać do szarej kanapy? Jeśli posiadasz ciemny mebel, wybierz dywan jaśniejszy od niego, ale utrzymany w palecie szarości lub zdecyduj się na biały dywan. Jasnoszara kanapa będzie z kolei znakomicie wyglądać z dywanem ciemnoszarym lub czarnym. Takie połączenia świetnie się uzupełniają na zasadzie kontrastu, który nadal pozostaje estetyczny i wysmakowany. Aby podkreślić swój wybór, pod kolor dywanu dobierz poduszki i zasłony. Dobrze sprawdzą się tutaj także dywany 3D. Dzięki temu uzyskasz efekt spójnego, przemyślanego wnętrza.

jaki dywan do szarej kanapy

WSKAZÓWKA 5

Jaką wielkość dywanu wybrać?

Wielkość dywanu ma niebagatelne znaczenie dla estetyki wnętrza oraz jego funkcjonalności. Wybierając dywan pod sofę lub narożnik zadbaj koniecznie, aby był nieco większy od mebla – dzięki temu oba elementy będą się uzupełniać i stanowić przyjemną dla oka, spójną całość. Zbyt mały dywan optycznie zniknie pod sofą czy narożnikiem, z kolei zbyt duży będzie wyglądał nieproporcjonalnie.

Zastanawiając się, jaką wielkość dywanu wybrać pod stół w jadalni, przeprowadź prostą symulację. Usiądź na krześle, przysuń się do stołu jak podczas posiłku, a następnie odsuń się wraz z krzesłem na taką odległość, która pozwoli Ci na komfortowe wstanie. Dywan pod stół powinien sięgać co najmniej kilka centymetrów poza linię odsuniętego krzesła. Dzięki temu unikniesz podwijania się dywanu i zahaczania o niego odsuwanymi krzesłami.

Wybór odpowiedniego dywanu nie jest łatwy, ale dzięki powyższemu poradnikowi poradzisz sobie z tym zadaniem bez trudu. Pamiętaj, że dywan, który idealnie pasuje do wnętrza, nie tylko podkreśla jego urok, ale stanowi także ozdobę samą w sobie. Warto zatem poświęcić nieco czasu, aby znaleźć dywan, który będzie cieszył oczy i stanie się funkcjonalną częścią wnętrza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.