Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?

mieszkanie, apartament, zakup-mieszkania

Zakup mieszkania to zwykle wielomiesięczny proces, związany z poszukiwaniem odpowiedniej oferty, sprawami dotyczącymi finansowania i wreszcie finalizacją u notariusza. Jeżeli rozważasz nabycie nieruchomości z rynku wtórnego zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania.

Po pierwsze: kwestie prawne

Podczas kupowania mieszkania z rynku wtórnego istotne jest przede wszystkim to, czy nikt nie jest w nim zameldowany na pobyt stały lub czasowy. Należy również zbadać, czy w nieruchomości nie mają prawa przebywać osoby, które z mieszkaniem wiąże umowa najmu lub bezpłatne użyczenie. Bardzo ważne jest przejrzenie księgi wieczystej (dział III i IV) pod kątem ciążenia na nieruchomości kredytów, służebności, użytkowania wieczystego czy umowy dożywocia. Rodzi to wiele problemów, których zdecydowanie lepiej unikać.

Po drugie: dobra lokalizacja

Zazwyczaj bloki z wielkiej płyty powstawały w latach 70. i 80., a więc wtedy, gdy działki w centrach miast były nieużytkami. Dziś deweloperzy często nie są w stanie zakupić gruntów w atrakcyjnej lokalizacji, blisko śródmieścia, gdyż wolnych terenów po prostu już nie ma. Oferują więc  zdecydowanie dalej położone nieruchomości, często na obrzeżach miast, do niedawna porośnięte zbożem. Nie zawsze będzie to dobry wybór. Bloki z wielkiej płyty w wielu przypadkach cechuje dużo lepsza lokalizacja i świetnie skomunikowanie z centrum. To kluczowe kwestie, wpływające na wygodę poruszania się na trasie dom-praca czy dom-szkoła.

Po trzecie: stan instalacji hydraulicznej

Rozważając zakup mieszkania z rynku wtórnego, warto dowiedzieć się, czy w bloku podłączona jest woda miejska, czy też podgrzewana jest przez termę. Problematyczna może okazać się niedrożność odpływów, którą wykryć może zaprzyjaźniony hydraulik. Istotny jest sam stan instalacji hydraulicznej – trzeba być przygotowanym na to, że w przypadku starych mieszkań może wymagać gruntownej wymiany.

Po czwarte: gaz w mieszkaniu

Bywają takie osoby, które obawiają się pieca grzewczego w łazience, ale też kuchni gazowej. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej rezygnuje się całkowicie z gazu na rzecz płyt indukcyjnych. Te są bezpieczniejsze w użytkowaniu, nie brudzą też garnków i patelni. W starym budownictwie gaz jest niemal zawsze, warto więc sprawdzić stan instalacji i ewentualnie zdecydować się na jej wymianę lub nawet całkowitą likwidację.

Po piąte: wilgoć w mieszkaniu

Tę można najłatwiej wykryć, korzystając z pomocy fachowca wyposażonego w kamerę termowizyjną. W wielu przypadkach już sam zapach czy wybarwienia w rogach mieszkania mogą zdradzać obecność pleśni. Za sprawą kamery termowizyjnej można nie tylko wykryć wilgotność poszczególnych warstw ścian, ale także sprawdzić szczelność okien czy wentylacji w mieszkaniu.

Po szóste: zadłużenie związane z opłatami czynszowymi

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy upewnić się, że dotychczasowy właściciel nie ma zaległości czynszowych. Taką informację można uzyskać w spółdzielni. Warto uzyskać również informację, czy sprzedający nie zalega z opłatą za wieczyste użytkowanie gruntu oraz podatkiem od nieruchomości. Kluczowe jest też sprawdzenie, czy właściciel nie ma zarejestrowanej działalności w lokalu, którego zakupem się interesujesz. Jeśli ma, powinien czym prędzej zarejestrować ją w innym miejscu. Nie powinien też mieć żadnych zaległości względem danin na rzecz państwa. To aspekt, który powinien szczególnie Cię interesować.

Po siódme: wygląd części wspólnych

Wygląd klatki schodowej, drzwi wejściowych, wind czy otoczenia wokół budynku jest bardzo ważny. Wpływa nie tylko na komfort mieszkania, ale również na łatwość jego późniejszej sprzedaży czy wynajęcia. Oglądając nieruchomość, zwróć uwagę na to, jak prezentuje się elewacja od strony wejściowej. Skorzystaj z windy, rzuć też okiem na klatkę schodową. Spółdzielnie w ostatnim czasie przeprowadzają sporo remontów, więc istnieje duża szansa, że także w oglądanej przez siebie nieruchomości doczekasz się nowej windy czy drzwi wejściowych. Optymalnie jednak, gdy kupisz lokal w takim budynku, który będzie już po gruntownym odświeżeniu.

Po ósme: sąsiedzi

Warto spędzić trochę czasu w okolicy, aby sprawdzić, jakich będziesz miał sąsiadów. Dobrze przyjść pod mieszkanie o różnych porach dnia i sprawdzić, czy nie są zbyt hałaśliwi, czy nie urządzają głośnych imprez oraz czy nie przesiadują z alkoholem na klatkach schodowych. Istotny jest również przeciętny wiek mieszkańców. Jeśli w nowo kupionej nieruchomości planujesz zamieszkać z pociechą w wieku przedszkolnym lub szkolnym idealnie, gdy będzie miała się z kim bawić.

Po dziewiąte: koszty stałe

Kwota czynszu do spółdzielni ma spory wpływ na to, ile pieniędzy zostanie Ci w portfelu. Wysokie koszty stałe to również dodatkowe utrudnienie w przypadku wynajęcia nieruchomości innym. Problem ten dotyczy wielu starych osiedli, w którym fundusz remontowy opiewa na spore kwoty. Z kolei wysokie koszty ogrzewania zimą to domena mieszkań usytuowanych w wiekowych kamienicach. Bądź czujny i dokładnie sprawdź wszystko.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.