Łazienka na poddaszu

Urządzamy łazienkę na poddaszu. Na co warto zwrócić uwagę?

lazienka-poddasze, lazienka-ze-skosem, nowoczesna-lazienka

Wydawać by się mogło, że łazienka na poddaszu stanowi wyjątkowo wdzięczny temat aranżacyjny. Mało kto zastanawia się, że pomieszczenie usytuowane pod skosami może przysparzać wielu trudności. Jak do nich podejść, aby stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń?

Na co zwrócić uwagę, urządzając łazienkę ze skosem?

Skos skosowi nierówny. Istotne jest to, ile miejsca pozostaje do wygospodarowania pod nimi. W niektórych można postawić co najwyżej kosz na bieliznę, w innych z powodzeniem zmieści się pojemna wanna. W drugim przypadku warto pamiętać, o tym, aby przy wstawianiu z wanny (często dodatkowo umieszczonej wyżej, na przykład na nogach) pozostało odpowiednio dużo wolnej przestrzeni na wyprostowanie się.  Optymalnie, gdy sufit znajduje się na wysokości co najmniej 190 cm – wówczas istnieje pewność, że codzienna kąpiel nie zakończy się nabiciem sobie siniaka na głowie. Podobnie jest w przypadku umywalki, przy której domownik musi mieć możliwość swobodnego stania. Blat powinien znajdować się na wysokości około 85 cm, aby zapewniać komfort podczas mycia zębów i innych czynności higienicznych. Miejsca trudno dostępne pod skosami łatwo zagospodarować, na przykład zabudowując je praktycznymi szafkami do przechowywania chemii gospodarczej, kosmetyków czy ręczników.

Łazienka na poddaszu w nowoczesnym stylu

Coraz więcej użytkowników decyduje się na zaaranżowanie łazienki w nowoczesnym stylu. Duże, zazwyczaj białe, wielkoformatowe płytki optycznie powiększają przestrzeń. Świetnie prezentują się w połączeniu z płytkami ceramicznymi o bardziej wyraźnej fakturze. Urozmaiceniem są płytki z motywem betonu architektonicznego lub te z motywem drewna. Chłodna kolorystyka i przemyślana aranżacja daje poczucie wizualnej czystości. Minimalistyczną formę świetnie podkreśla kabina prysznicowa typu walk-in, będąca uzupełnieniem odpływu liniowego. Postawienie kabiny bezpośrednio na płytkach pozwala osadzić szybę niżej, aby nie wchodzić w konflikt ze skosem. Aby lepiej dopasować kabinę do specyfiki poddasza, można zamówić specjalny egzemplarz, odpowiednio podcięty pod skosem.

Urokliwa łazienka w stylu retro

Łazienki w stylu retro cieszą się ogromnym powodzeniem. Są eleganckie, a zarazem przytulne. Ich serce często stanowią eleganckie wolnostojące wanny na nóżkach. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią o metrażu co najmniej 7 metrów kwadratowych, ten model wanny sprawdzi się znakomicie. W przypadku mniejszych łazienek pewną opcją może być wanna wolnostojąca przyścienna, wykorzystująca standardową baterię wannową zamontowaną w ścianie. Dobrą opcją może być również wanna do zabudowy, na przykład model podłużny lub narożny, który pozwoli wykorzystać kąt pomieszczenia. W łazienkach retro wspaniale prezentuje się podłoga wykonana z płytek z motywem karo w kolorze czarno-białym. Dla miłośników cieplejszych aranżacji dobrym wyborem będzie zakup do złudzenia przypominający drewnianą boazerię oraz meble łazienkowe w stylu vintage.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.