Drewno na elewację domu

Wybieramy drewno na elewację domu

elewacja, drewno, drewniana-elewacja

W dobie trendów zmierzających w stronę natury nie tylko wnętrza, ale i zewnętrzne elementy domów zdają się lepiej komponować z otaczającą je roślinnością. Wszystko za sprawą elewacji z wykorzystaniem drewna. Zobacz, które gatunki najlepiej sprawdzają się do tego celu i w jaki sposób radzą sobie z warunkami atmosferycznymi.

Punkt pierwszy: drewno a mróz, wilgoć i słońce

Drewno generalnie niespecjalnie przepada za wodą. Dlatego też pytanie o jego wytrzymałość na zewnątrz wcale nie wydaje się bezzasadne. Jako materiał elewacyjny na pewno doskonale sprawdzają się gatunki egzotyczne, lepiej radzące sobie z wilgocią i ostrym słońcem. Z racji tego, że ze swojej natury są zdecydowanie twardsze, mają również większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Punkt drugi: polecane gatunki drewna na elewację

Wśród chętnie stosowanych gatunków drewna pojawia się przede wszystkim termojesion. Jego zaletą jest brak lepiej żywicy, której producenci pozbywają się na etapie celowej obróbki surowca. Tym jednak, co zachwyca inwestorów, jest przede wszystkim jego wspaniała barwa – ciemna i głęboka. Pośród rodzimych gatunków niezmiennie króluje również modrzew syberyjski oraz świerk. Nowoczesne, w pełni przemysłowe metody impregnacji czynią ten element elewacji odporniejszym nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale także na pojawienie się ognia. Sporym powodzeniem cieszy się również drewno meranti o azjatyckim rodowodzie. Szeroka paleta barw ułatwia dopasowanie wybarwienia do własnego projektu i preferencji. Nie rodzi więc problemów z doborem do niego stolarki okiennej i drzwiowej. Ciekawe możliwości aranżacyjne daje drewno okoume o niebanalnym różowym wybarwieniu.

Punkt trzeci: koszty realizacji przedsięwzięcia

Poza kosztami robocizny, które z roku na rok rosną, ważne są również kwestie związane z zakupem samych materiałów. Nie ma co ukrywać, że elewacja z naturalnego drewna na pewno kosztuje odczuwalnie więcej aniżeli zwykły tynk barwiony w masie. Warto być więc na ten wydatek w pełni przygotowanym i jego świadomym. Szacunkowy wydatek związany z wykonaniem okładziny z drewna wynosi około 350 złotych za metr kwadratowy. W porównaniu z elementami elewacji z klinkieru (koszt wynosi około 250 złotych za m kw.) mamy do czynienia z różnicą rzędu 100 zł na metrze kwadratowym. Na pocieszenie dodajmy, że okładzina z drewna stanowi zaledwie element dekoracyjny o ograniczonym metrażu – dla uzyskania świetnego efektu wizualnego często wystarczy jedynie wykonanie wnęki przy wejściu wraz z cokołem czy oblicówki.

Punkt czwarty: znalezienie odpowiednich fachowców

Znalezienie specjalistów, dla których montaż drewnianej okładziny nie będzie problemem, również wymaga poszukiwań i wolnego czasu. Szczególnie problematyczne bywa pasowanie drewnianych elementów w miejscach narożników. Należy również pamiętać o zaimpregnowaniu drewna bezpośrednio na miejscu montażu – przyda się do tego specjalny matowy lakier. Impregnację warto powtórzyć po kilku latach użytkowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.