Ogród japoński

Ogród japoński – kwintesencja dobrego stylu rodem z Dalekiego Wschodu

ogrod-japonski, kwitnacej-wisni, krajobraz

Tradycyjne japońskie ogrody stanowią miniaturę autentycznego krajobrazu Kraju Kwitnącej Wiśni. Przy dobrym planie i odrobinie wysiłku można wyczarować je także na polskiej, przydomowej przestrzeni. Warto pamiętać, że w ogrodzie japońskim nie ma absolutnie miejsca na przypadek. Zobaczcie, jak wyczarować absolutnie wyjątkową przestrzeń do odpoczynku i relaksu po dniu pełnym pracy.

Po pierwsze: dobry plan

Ogród japoński wymaga przede wszystkim rzetelnego zaplanowania każdego z elementów: położenia ścieżek, ulokowania zbiornika z wodą, ale też wyboru konkretnych gatunków roślin, które się w nim pojawią. Nie ma tu miejsca na przypadek i spontaniczność. Atrakcyjna roślinka, przyniesiona do domu po spontanicznych zakupach w centrum handlowym, z bardzo małym prawdopodobieństwem będzie pasować do przemyślanego planu, którego celem ma być stworzenie ogrodu japońskiego. Liczy się więc tu konsekwencja i świadomość tego, co chce się osiągnąć. W przypadku tego stylu kluczowe jest wykorzystanie zieleni. Kolor, jeśli już się pojawia, występuje pod postacią pojedynczych barwnych plam. Nie warto zapominać również o tym, że ogród japoński powinien sprawiać wrażenie stworzonego ręką natury, nie człowieka. Dobrze, jeśli wygląda na wiekowy, a nie świeżo założony.

Po drugie: symbole i konsekwencja kolorystyczna

W ogrodzie urządzonym zgodnie ze stylistyką japońską nie może zabraknąć wody. Jest symbolem spokoju i ruchu. Według założeń towarzyszących tworzeniu zieleni, niezbędne jest to, aby woda była w ruchu, dlatego optymalnie, gdy w ogrodzie pojawia się niewielki wodospad, łączący dwa zbiorniki. Szczególnie istotnym i charakterystycznym elementem ogrodu japońskiego jest także nierówny teren, ozdobiony kamieniami pochodzenia naturalnego. Z czasem porastają je mchy.

Symbolikę oddaje się również za sprawą posadzonych roślin. Pod tym względem ogrody japońskie można podzielić na: Tsukiyama (teren z małymi pagórkami i skałami) iKaresansui (gdzie wodę symbolizują, odpowiednio wystylizowane, żwir i piasek). W ogrodzie japońskim zimozielone gatunki roślin są alegorią długowieczności.

Po trzecie: roślinność

Rośliny, jakie pojawiają się w tego typu ogrodzie, muszą zostać starannie dobrane. Nie ma tu mowy o niekonsekwencji czy spontanicznej decyzji odnośnie do nasadzeń. W japońskim ogrodzie powinny znaleźć się byliny, takie jak liliowce, kosaćce i tawułki. Nie może zabraknąć również krzewów, takich jak wspaniale wyglądająca azalia japońska czy obłędny jaśminowiec. Azalia japońska to karłowaty krzew, który olśniewa swoimi wspaniałymi białymi kwiatami, zakwitającymi na przełomie maja i czerwca. Odrobinę koloru do ogrodu japońskiego wprowadzają gatunki takie jak różaneczniki, jaśminowiec czy liliowce. Wśród reprezentantów drzew wspaniale prezentuje się, kwitnąca obficie wiosną, magnolia czy ozdobne wiśnie. Świetnie wygląda również sosna – dająca się na dodatek swobodnie formować. W ogrodach japońskich doskonale prezentuje się również długowieczny cis, który nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o nasłonecznienie terenu. Dużo bardziej wymagająca jest wisteria, która czaruje domowników i gości zwisającymi kiśćmi pełnymi kwiatów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.