Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie. Jakie prace warto przeprowadzić jeszcze w tym sezonie?

jesien, ogrod, mroz

Okres jesienny to czas, gdy rośliny powoli przechodzą od wegetacji do spoczynku. Warto starannie zabezpieczyć je przed chłodem, aby z pełną siłą zakwitły na wiosnę, ciesząc oczy domowników i gości feerią barw i wzorów. Jeśli masz zamiar wzbogacić ogród o nowe gatunki, teraz jest odpowiedni czas na ich wysadzenie – zarówno do gruntu, jak i do donic. Zobacz, jakie prace porządkowe warto przeprowadzić w ogrodzie jeszcze w tym sezonie.

Jesienne nawożenie roślin i trawnika

Ogrodnicy, którzy regularnie dokarmiają rośliny, powinni sięgnąć po te preparaty, które mają oznaczenia na jesień. Pielęgnacji w tym okresie roku wymaga zwłaszcza trawnik. Warto dostarczyć mu składników pokarmowych. Jesienią należy uzupełnić przede wszystkim zapas fosforu i potasu. Stosując nawóz, zdecydowanie nie warto przekraczać zalecanej dawki – nadmiar wcale nie pomoże murawie, może za to jej zaszkodzić. Po nawożeniu trawnik należy podlać, aby składniki odżywcze przeniknęły głębiej, do systemu korzeniowego.

Sadzenie roślin cebulowych i traw ozdobnych

Wrzesień i październik to idealny moment na to, by posadzić cebule w ogrodzie – jest wtedy jeszcze stosunkowo ciepło i pogodnie, a słońce nie pali już tak jak w sierpniu. Rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, lilie, narcyzy, cybulice syberyjskie, szafirki czy hiacynty, warto sadzić w glebie piaszczysto-gliniastej. Musi być ona przekopana i użyźniona obornikiem lub glebą kompostową. Aby ograniczyć zniszczenie cebul przez nornice, warto sadzić je w plastikowych koszyczkach. Na dół każdego z nich należy nasypać odrobinę ziemi. Sadzenie powinno być nie głębsze niż na trzykrotność wysokości cebuli. W przypadku tulipanów będzie to 15-20 centymetrów. Jesień to także świetny czas na sadzenie traw ozdobnych oraz wysiew roślin jednorocznych, takich jak maki, chabry, gipsówki czy nagietki.

Jakie kwiaty warto posadzić jesienią do ogrodu?

Wybór roślin o tej porze roku w centrach ogrodniczych jest naprawdę imponujący. Wśród popularnych gatunków są astry, chryzantemy i wrzosy. We wrześniu i październiku można zaaranżować nimi rabaty, aby w przyszłym roku cieszyły oko wspaniałymi barwami. Jesienią sadzi się też piwonie – należy zrobić to do końca września. Warto mieć jednak na uwadze, że nie zakwitną one w przyszłym sezonie. Na pierwsze kwiaty będzie trzeba dłużej poczekać. Sadząc rośliny, należy pamiętać o wybraniu dla nich odpowiednich stanowisk, uwzględniając nie tylko glebę, ale przede wszystkim stopień nasłonecznienia. Jeśli chcesz wysadzić rośliny do donic, teraz jest odpowiedni okres na tego typu prace. Jesień to również dobra pora na sadzenie róż oraz roślin z tzw. gołym korzeniem.

Ochrona roślin przed mrozem

Choć zimy są z roku na rok coraz łagodniejsze, nie należy zapominać o zabezpieczeniu roślin. Niektórym może zaszkodzić nawet z pozoru niewielki jesienny przymrozek. We wrześniu i w październiku warto też rozważyć kopczykowanie, czyli obsypywanie nasadzeń ziemią lub trocinami, aby uchronić je przed mrozem. Możesz też owinąć je kawałkiem juty lub agrowłókniny.

Zebranie owoców i warzyw

Przed końcem jesieni zbierz wszystkie dary natury, wykorzystaj w kuchni i porób zapasy. Większość plonów da się łatwo przechować pod postacią przetworów czy nalewek. Nadgniłe i chore owoce zbierz i zgromadź w kompostowniku, aby nie uszkadzały trawnika.

Przenieś donice z wrażliwymi roślinami do domu

Jeśli ustawiłeś w swoim ogrodzie pelargonię, fuksję, mirt, oleander czy drzewka cytrynowe, przenieś je na chłodny czas do domu. Pierwsze przymrozki mogą okazać się dla nich zabójcze. Jeśli chodziło Ci po głowie dokupienie większej liczby donic, zanim to zrobisz, sprawdź dokładnie, czy będziesz mieć gdzie je przechować w okresie jesienno-zimowym.

Zbierz liście z trawnika i rabat

Zalegające na trawniku i rabatach liście niedługo zaczną gnić, a wraz z nimi rosnąca pod nimi darń. Aby tego uniknąć, zbierz liście przy pomocy dmuchawy, wrzuć je do kompostownika lub oddaj w workach na śmieci. Podetnij też suche kłącza roślin, między innymi malin. Pozbądź się spróchniałych gałęzi drzew owocowych.

Wykonaj ostatnie w sezonie koszenie

We wrześniu lub październiku wykonaj też ostatnie koszenie trawnika. Zbyt długo zalegająca darń będzie się plątać i gnić. Pamiętaj o dokładnym wygrabieniu trawy, aby pozbyć się z niej martwych kłączy i spadających z drzew liści, igliwia oraz szyszek. Zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że wiosną zielona murawa będzie cieszyć oko nieskazitelnym wyglądem. Twój trawnik jest już przygotowany na nadejście zimy.

Oczyść i zabezpiecz na zimę narzędzia ogrodowe

Wszelkiego typu grabie, łopaty i widły oczyść z resztek roślin i zalegającej ziemi. W ten sposób nie dopuścisz do ich zardzewienia. Następnie możesz nasmarować je preparatem WD-40 lub olejem, aby zwiększyć ich żywotność. Do garażu lub schowka na narzędzie zaprowadź też taczkę. Schowaj na zimę węża ogrodowego. Nie zapomnij też o zamknięciu zaworu doprowadzającego wodę do ogrodowego kranu – w przeciwnym razie zamarzająca woda może uszkodzić instalację wodną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.