Staw w ogrodzie

Staw w ogrodzie – dlaczego warto się na niego zdecydować?

staw-w-ogrodzie, oczko-wodne, ogrod

Woda, czy to pod postacią oczka wodnego, czy stawu, wprowadza do ogrodu magiczny klimat. Wycisza, uspokaja i świetnie chłodzi w upalne dni. Zobacz, o czym warto pamiętać, zakładając staw oraz dlaczego warto się na niego zdecydować.

O czym warto pamiętać, zakładając staw w ogrodzie?

Jedną z ważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, zakładając staw w ogrodzie, jest wybór odpowiedniego miejsca. Optymalnie, gdy nie jest ono zbyt nasłonecznione, ale też nie znajduje się w całkowitym cieniu. W przypadku pierwszej sytuacji nadmiar słońca może powodować pojawienie się glonów i zbyt mocne nagrzewanie ryb, co nie wpływa korzystnie na żyjące w nich zwierzęta. W drugim przypadku natomiast zbyt zacienione miejsce wiąże się z wpadaniem do wody liści i igieł, co skutkuje szybkim zanieczyszczaniem się zbiornika.

Jeśli chodzi o kwestię głębokości zbiornika, optymalną sytuacją jest ta, w której ma on minimum 1,2 m głębokości. Ci właściciele działek, którzy nie mogą sobie pozwolić na tak głęboki staw, powinni zachować minimalną głębokość 45 cm. Należy pamiętać, że w przypadku zbiorników płytszych niż 1 m nie powinny żyć ryby, gdyż nie mają one odpowiedniej głębokości do bezpiecznego przezimowania i nie doczekają do wiosny.

Jakie akcesoria, sprzęty i elementy są niezbędne do założenia stawu w ogrodzie?

Na liście must have muszą znaleźć się folie do oczek wodnych. Są zazwyczaj wykonane z kauczuku syntetycznego. Cechuje je duża wytrzymałość, grubość około 1 mm i spora odporność na warunki atmosferyczne. Aby lepiej dopasować folię do planów, warto zamówić u producenta folię przygotowaną pod konkretny wymiar. Aby zapewnić czyste warunki roślinom i rybom żyjącym w wodzie, niezbędne będzie również dokupienie pompy zatapialnej. Warto zwrócić uwagę na jej wydajność – dobór odpowiedniego modelu nie będzie trudny, zwłaszcza gdy wesprze w tym doświadczony pracownik sklepu. Do wykończenia zbiornika wodnego przydatny może być też żwir. Ci, którzy marzą o przejściu nad stawem, powinni dokupić jeszcze mostek lub podest. W okresie jesiennym dobrym pomysłem jest dokupienie siatki, która ochroni lustro wody przed przenikaniem do niego spadających liści.

Sadzenie roślin. Na jakie gatunki warto się zdecydować?

W dobie zwrotu ku naturze również najbardziej pożądane oczka wodne to te, które są gęsto porośnięte roślinnością, wyglądającą jak najbardziej naturalnie. Należy pamiętać, że rośliny w stawie, mając korzystne warunki do wegetacji, rozrastają się dość dynamicznie. Najbardziej ekspansywne gatunki można więc posadzić w specjalnych doniczkach-koszach, dzięki którym łatwiej będzie kontrolować ich wzrost. W przydomowym oczku wodnym na pewno nie powinno zabraknąć pałki wodnej, tataraku czy lilii wodnych. Wspaniale prezentują się również trawy, kosaćce, kaczyńce czy funkle. Mając odpowiednio przygotowany zbiornik, możesz pokusić się o wpuszczenie do niego ryb. Wśród polecanych gatunków pojawia się karaś, jaź czy amur biały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.