Poszukiwanie dobrego glazurnika

Szukasz dobrego glazurnika? Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy

Jeśli od dłuższego czasu planujesz remont generalny łazienki, czas rozejrzeć się za dobrym glazurnikiem. Jak go znaleźć i o czym pamiętać, przygotowując się do tego typu zmian?

Po pierwsze: znajdź dobrego glazurnika

Bezcenne mogą okazać się w tym przypadku rekomendacje ze strony rodziny czy przyjaciół. Fachowcy mają zazwyczaj tyle pracy, że nie mają potrzeby reklamować się w internecie. Kontakt do nich przekazywany jest drogą pantoflową. Na pierwszym spotkaniu warto umówić się na określoną kwotę za wykonanie usługi i spisać, choćby najprostszą, umowę – dla zabezpieczenia interesów obu stron.

Po drugie: projekt

Niektórzy zapominają, że glazurnik jako wykonawca wcale nie musi mieć wiedzy na temat projektowania. Nie od tego w końcu jest. Po stronie zamawiającego usługę leży przygotowanie projektu i ustalenie, w jaki sposób i wzór mają być ułożone płytki. Aby efekt końcowy nie budził rozczarowania, bez wątpienia warto rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz.

Po trzecie: zakup materiałów

Kwestia zakupu materiałów i akcesoriów niezbędnych do wykonania zlecenia pozostaje otwartą sprawą do uzgodnienia. Jedni wykonawcy oczekują dostarczenia na miejsce pracy płytek, klejów i fug, inni chętnie dokupią niezbędne materiały, kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto dokładnie przemyśleć temat i uzgodnić go z glazurnikiem. Warto wiedzieć, że płytki różnią się od siebie nie tylko pod względem stylistyki, ale również łatwości obróbki. W przypadku niektórych materiałów, takich jak klinkier czy gres, które ze swej natury są twarde, niezbędne jest sięgnięcie po narzędzia z wyższej półki. Również realizacja z wykorzystaniem – tak modnych ostatnio – płytek wielkoformatowych wymaga użycia odpowiedniego sprzętu.

Po czwarte: narzędzia

Narzędzia leżą zwykle po stronie wykonawcy, jednak warto na wstępie upewnić się, czy dysponuje on wszystkim, co potrzeba. Zastosowania konkretnych narzędzi może wymagać sam projekt, na przykład ten oparty na płytkach wielkoformatowych. Wśród sprzętów najczęściej stosowanych prze glazurników znajdują się elektryczne przycinarki, szlifierki kątowe z tarczą diamentową, piły, maszyny stołowe, gilotyna, szczypce glazurnicze, nóż szklarski czy piła kabłąkowa.

Po piąte: doświadczenie i dotychczasowe realizacje

Glazurnik glazurnikowi nierówny. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiedniego wykonawcę do swoich prac, poproś go o udostępnienie dotychczasowych realizacji. Coraz więcej fachowców dysponuje własną stroną internetową, na której prezentują portfolio. Na jego podstawie łatwiej zweryfikować, czy dany wykonawca ma doświadczenie na przykład w kładzeniu płytek wielkoformatowych lub przycinaniu i dopasowywaniu wzorów. O ile płytki imitujące kamień czy drewno dość łatwo przyciąć i ułożyć, by przejścia pomiędzy nimi były płynne, o tyle konkretne dekoracje na płytkach nie powinny ulegać cięciu. Dla dobrego glazurnika montowanie takich wzorów w całości będzie oczywiste. Podobnie jak to, że kafli o wyraźnie zamkniętej formie nie powinno się przycinać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.