Styropian grafitowy – jakie są wady, zalety i kiedy warto użyć styropian grafitowy

Planujesz ocieplenie swojego domu i zastanawiasz się, który materiał termoizolacyjny wybrać? Prawdopodobnie głosy wśród znajomych są podzielone, a ty wciąż nie wiesz, czy korzystniejszy jest wybór białego czy grafitowego styropianu. To problem z którym każdego dnia zmaga się wiele osób. Właśnie z myślą o takich ludziach powstał ten artykuł. Przeczytaj go i dowiedz się wszystkiego na temat styropianu grafitowego, jego właściwości, wad oraz zalet.

Styropian to najlepszy wybór jeżeli szukasz skutecznego materiału termoizolacyjnego. Do jego głównych zalet należą m.in. niska cena, niezbyt wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, bezpieczeństwo dla zdrowia, a także ekologiczność, bowiem można oddać go do recyklingu. Styropian jest na dzień dzisiejszy najpopularniejszym sposobem ocieplenia budynku, który polecają profesjonaliści, m.in. hurtownia budowlana Nowa-System, w ofercie której znajdziesz np. styropian grafitowy Swisspor. Dlaczego warto rozważyć jego zakup? Eksperci uważają, że styropian grafitowy posiada lepsze właściwości od białego tradycyjnego. W poniższym artykule postaramy się to udowodnić.

Czym jest styropian grafitowy?

Styropian grafitowy jest odmianą białego. Różnica między nimi jest nieduża i polega na dodaniu grafitu do styropianu tradycyjnego. W ten sposób, jak sama nazwa mówi, otrzymujemy styropian grafitowy. Choć na pierwszy rzut oka innowacja ta jest niewielka, ma jednak duże znaczenie. Oprócz tego, że styropian grafitowy ma charakterystyczną ciemną barwę, posiada również większą izolacyjność termiczną, bardzo docenianą przez specjalistów.
Właściwość tę doceniają także nabywcy styropianu grafitowego, np. pochodzącego od firmy Swisspor. Pamiętaj, że ocieplenie budynku nie jest powtarzającym się remontem – nie możesz go przeprowadzać co kilka miesięcy w nieskończoność. Izolacja budynku mieszkalnego jest inwestycją długoterminową, którą należy przemyśleć i której nie należy podejmować bez konsultacji ze specjalistą, np. hurtownią budowlaną Nowa-System. Zatrudnieni w niej eksperci bardzo chętnie pomogą ci w doborze odpowiedniego systemu ocieplenia, odpowiedniego koloru elewacji, czy wreszcie w wyborze najlepszego materiału termoizolacyjnego, np. popularnej firmy Swisspor.

Wady i zalety styropianu grafitowego – hurtownia styropianu Szczecin 

Styropian grafitowy posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że warstwa ocieplenia jest bardzo cienka, ale jednocześnie posiada duże właściwości termoizolacyjne, porównywane do tych otrzymywanych po nałożeniu płyt styropianu białego. W ten sposób zimą na pewno zaoszczędzisz na ogrzewaniu, a latem na klimatyzacji. Oprócz tego, cieńsze płyty gwarantują lepsze doświetlenie pokoi, ze względu na płytsze osadzenie okien oraz nie pogarszają wyglądu budynku, poprzez jego schowanie pod grubymi płytami styropianu.
Styropian grafitowy posiada wyższą cenę, ale ostatecznie się opłaca, ponieważ ze względu na cieńsze płyty, zużywa się go mniej, a dodatkowo pozwala użyć krótszych i tym samym tańszych kołków.
Główną wadą styropianu grafitowego jest to, że ma ciemny kolor. Zmusza to ekipę remontową do ciągłego chronienia płyt przed ich nasłonecznieniem, na każdym jednym etapie prac ociepleniowych. Jak nietrudno się domyślić, utrudnia to znacząco pracę wykonawcom. Żeby nie zniszczyć płyt, tzn. nie nasłonecznić ich, trzeba kłaść je pod osłoną siatek lub w cieniu. Styropian może znaleźć się na słońcu dopiero wtedy, gdy zostanie na niego nałożona warstwa zbrojowa.
Oprócz tego należy zdawać sobie sprawę z tego, że między płytami styropianu grafitowego czasami powstają szczeliny. Na szczęście obecne ekipy budowlane, niezależnie od rodzaju styropianu, uszczelniają je, wykorzystując w tym celu m.in. piany uszczelniające Swisspor.

Kiedy warto wybrać styropian grafitowy

Styropian grafitowy Swisspor jest doskonałym wyborem, ponieważ zawarty w nim grafit nadaje mu lepsze właściwości termoizolacyjne. Jeśli szukasz idealnych płyt na tzw. „własną rękę”, pamiętaj, aby sprawdzać współczynniki U przewodzenia ciepła. Po porównaniu ich ze sobą wybierz ten niższy.
Styropian grafitowy ma współczynnik U wynoszący około 0,030-0,033 W/(mK). Wynik ten nie wpływa znacząco na skuteczność ocieplenia, ale ma wpływ na grubość warstwy izolacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.