W poszukiwaniu idealnego pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego to decyzja na lata. Dlatego podjęcie jej stanowi nie lada wyzwanie. Kluczowy staje się nie tylko wybór rodzaju dachu, kąta jego nachylenia, ale również decyzja o zastosowaniu materiału i rodzaju jego obróbki.

Co wchodzi w skład elementów pokrycia dachowego?

dach

Skomplikowany kształt dachu ma bezpośredni wpływ na ostateczne koszty jego pokrycia. Dlatego też, jeśli nie chcesz ponosić większych wydatków niż zakładałeś, zdecyduj się na dach dwuspadowy. W skład standardowego pokrycia dachowego wchodzą elementy takie jak: dachówka podstawowa, folia i membrana dachowa, taśmy na kalenice, zabezpieczenia przeciwśnieżne oraz systemy rynnowe.

Najczęściej kupowane pokrycia dachowe

Polski rynek materiałów budowlanych oferuje szeroki wybór produktów przeznaczonych do pokrycia dachu. Do najczęściej stosowanych należy:

  • blacha trapezowa,
  • blachodachówka cięta na wymiar,
  • blacha panelowa,
  • gont blaszany,
  • gont drewniany,
  • dachówka ceramiczna,
  • dachówka betonowa.

Czym różni się dachówka ceramiczna od dachówki betonowej?
Poszukując idealnej dachówki, warto zwrócić uwagę na bezpośrednią okolicę. Gdy dom usytuowany jest nieopodal lasu, lepiej wybrać dachówkę ceramiczną glazurowaną, która ogranicza przyleganie igliwia i liści do powierzchni dachu. Istotny jest również region i panujące w nim warunki atmosferyczne. Jeśli zależy Ci na ciekawym wyglądzie dachu, wybierz dachówkę ceramiczną. Kładzie się ją na realizacjach o pochyleniu co najmniej 15 stopni i więcej. Pasuje do dachów prostych, dwuspadowych, ale również do bardziej skomplikowanych kształtów, załamań i lukarn. Jej zaletą jest dobre odprowadzenie deszczówki, odporność na wahania temperatur i silne słońce. Użytkownicy cenią też jej właściwości akustyczne, dzięki którym w pomieszczeniach na poddaszu jest cicho nawet wtedy, gdy na zewnątrz w powierzchnię dachu uderza obfity deszcz z gradem. Żywotność dochodząca do 100 lat sprawia, że dach spokojnie sprawdzi się w domach wielopokoleniowych. Dachówka ceramiczna zachwyca swym ponadczasowym pięknem, dlatego pomimo istnienia wielu innych rozwiązań wciąż jest chętnie wybierana przez inwestorów indywidualnych.

Z kolei dachówki cementowe charakteryzują się mniejszą wagą aniżeli dachówka ceramiczna. Są też zwykle mniej trwałe, dlatego gwarancja na tego typu produkt jest udzielana na krótszy okres.

Gont bitumiczny – jakie są jego najistotniejsze zalety?

Ten rodzaj pokrycia dachowego sprawdza się zwłaszcza w przypadku realizacji architektonicznych, zakładających dach o wielu załamaniach i dość zróżnicowanym kształcie. Jego zaletą jest dobra izolacja akustyczna oraz elegancki wygląd. Gont bitumiczny jest sprzedawany w postaci pasów, dobrze dopasowujących się do kształtu konstrukcji dachowej. Cechuje go duża lekkość, sprzyjająca przewożeniu oraz realizacji na budynkach mających już swoje lata i nie najmłodszą więźbę dachową. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szczelność gontu, a także jego bezproblemowe użytkowanie. Materiał ten nie wymaga większych zabiegów konserwacyjnych. Jest też odporny na odkształcenia. Tym, co do gontu bitumicznego przekonuje inwestorów o ograniczonym budżecie, jest również dobra cena oraz parametry izolacyjne, skutecznie niwelujące odgłos deszczu uderzającego o dach. Minusem może być jednak mniejsza trwałość względem dachówki ceramicznej.

Dachówka płaska – świetny wybór do nowoczesnych projektów

W ostatnich sezonach coraz większą popularnością cieszą się dachówki płaskie. Ich prosta, elegancka forma pasuje do nowoczesnych realizacji architektonicznych. Dachówki o formie prostokąta pasują do form dwuspadowych, pozbawionych lub mających niewielką ilość lukarn. W przypadku dachówek płaskich o formie prostokąta króluje odcień grafitowy i antracytowy.

Blachodachówka – wady i zalety tego rozwiązania

To tańszy odpowiednik dachówki, równie często wybierany przez inwestorów indywidualnych. Pasuje do dachów o mniejszym nachyleniu. Nie wymaga tak wytrzymałej konstrukcji jak dachówka ceramiczna, gdyż jej od niej sporo lżejsza. Może być wykonana ze stali ocynkowanej, miedzi, aluminium lub z cyny. Na korzyść blachodachówki przemawia też łatwość przewożenia jej w arkuszach oraz gładkość materiału, z którego łatwo spływa śnieg. Nie jest to jednak dobry wybór w przypadku dachów o bardziej załamanych, skomplikowanych kształtach. Minusem może być również słaba izolacja akustyczna, dająca się we znaki mieszkańcom podczas dość głośnej ulewy. Blachodachówka niekoniecznie dobrze sprawdza się w pokojach usytuowanych na poddaszu, gdyż latem mocno się nagrzewa. Decydując się na nią, trzeba mieć również na uwadze, że jest to rozwiązanie mniej trwałe aniżeli dachówka ceramiczna. Po upływie około 15 lat wymaga wymiany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.