Fotowoltaika – czy to się opłaca?

W czasach popularyzacji mody na ekologiczny styl życia coraz więcej Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych rozważa zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Skłania ich do tego możliwość uzyskania dofinansowania z programu rządowego oraz opcja realnych oszczędności na rachunkach. Jakimi kryteriami warto się kierować, analizując inwestycję w postaci montażu paneli słonecznych na dachu swojego domu?

Fotowoltaika – jakie czynniki decydują o opłacalności tego systemu?

Wśród licznych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, rozważając zakup paneli fotowoltaicznych, znajdują się elementy takie jak:

  • kwestie związane z dachem – w tym przypadku wpływ ma nie tylko sam jego kąt nachylenia, typ pokrycia dachowego, ale również ekspozycja względem kierunków świata czy zadrzewienie wokół domu; najbardziej wydajne są panele skierowane na południe, z kolei zaś te ulokowane po stronie północnej będą wykazywać się, z uwagi na mniejsze nasłonecznienie, nieporównywalnie mniejszą efektywnością;
  • rodzaj i moc paneli – ci, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy technicznej, powinni postawić na sprawdzonych producentów i znane marki; przy zakupie nie należy kierować się wyłącznie ich ceną – najtańsze modele mogą okazać się tymi o krótszej żywotności;
  • poziom zużycia prądu – jeżeli w Twoim domu do tej pory płaciłeś bardzo wysokie rachunki za prąd, fotowoltaika opłaci Ci się zdecydowanie bardziej niż osobie, która zużywała niewiele prądu w skali roku.

Dofinansowanie Mój Prąd – do kogo jest skierowane i co powinieneś o nim wiedzieć?

Mój Prąd to program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych, skierowanych do gospodarstw domowych na terenie Polski. W 2020 roku ruszyła kolejna jego edycja, której beneficjentami są osoby zamieszkujące gospodarstwa domowe, użytkujące prąd na własne potrzeby. Inicjatywa ma na celu popularyzację rozwiązania oraz wspieranie rozwoju idei wykorzystywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W programie można uzyskać dofinansowanie w maksymalnej kwocie 5000 złotych. Co należy zrobić, aby otrzymać takie wsparcie? Najpierw należy zakupić i zamontować instalację fotowoltaiczną za własne środki. Następnie trzeba poczekać na zamontowanie licznika dwukierunkowego, które odbywa się przy udziale pracowników z zakładu energetycznego. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z lokalnym dystrybutorem energii elektrycznej. Teraz pozostaje już tylko wziąć udział w aktualnie trwającym naborze wniosków. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć na stronach rządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.