Na czym polega uszczelnianie dachu i dlaczego warto je wykonać?

Na etapie budowy domu konieczny jest wybór metody uszczelnienia dachu. Chociaż pierwszy pomysł, który przychodzi do głowy wielu osobom to papa, trzeba sobie zdawać sprawę, iż to rozwiązanie ma pewne mankamenty.

Dach pokryty papą

Papa na dachach jest bardzo popularnym, ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak w wielu przypadkach nieodpowiednio położony materiał zawiera przerwy wynikające z niedogrzania jego części. Często problemy są widoczne przy kominach i dylatacjach. Niestety dołożenie kolejnej warstwy papy nie jest skutecznym rozwiązaniem problemu – lepszym pomysłem będzie wykorzystanie masy bitumicznej. Dzięki wykorzystaniu metody natryskowej hydroizolacją można pokryć nawet 1000 metrów kwadratowych dachu dziennie.

Dach pokryty blachą

Magazyny i zakłady produkcyjne często mają dachy wykonane z blachy. Trapezowe czy faliste pokrycie jest popularnym rozwiązaniem także dla domów mieszkalnych. Jeśli w tego typu zadaszeniu zostaną dostrzeżone nieszczelności, można często bez demontowania elementów pokryć problematyczne miejsca lub całą powierzchnię materiałem hydroizolacyjnym, który zapewni szczelność.

Czym jest hydroizolacja?

To izolacja przeciwwilgociowa budynków chroniąca je przed wnikaniem wody i wilgoci. Nowoczesne środki do izolowania dachów pozwalają cieszyć się spokojem przez długie lata, ponieważ elastyczny, bezspoinowy materiał świetnie sprawdzi się nawet w miejscach występowania otworów dylatacyjnych. Innowacyjne materiały wykorzystywane do hydroizolacji mają korzystną cenę w stosunku do jakości, jaką zapewniają użytkownikowi przez wiele lat.

Źródła problemów

Wiele budynków powstałych dziesiątki lat temu nie zostało odpowiednio zaizolowanych przed wpływem wilgoci, co skutkuje powstawaniem w nich szkodliwego dla ludzkiego organizmu mikroklimatu, który w dłuższym okresie może prowadzić do utworzenia się wykwitów. Zdarza się także, że prawidłowo położona papa ulega degradacji ze względu na negatywne działanie promieni słonecznych. Tutaj również rozwiązaniem problemu jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne hydroizolacja bezspoinowa.

Materiały izolacyjne

Na rynku można zakupić różnorodne materiały do izolowania dachów przed wilgocią, niektóre z nich chronią także budynki usytuowane na niestabilnym podłożu oraz wymagające odporności na naprężenia. Wybór odpowiedniego sposobu izolacji dachu dostosowanego do potrzeb klienta pod względem funkcjonalnym jest skomplikowanym zadaniem, które wymaga szerokiej wiedzy. Podejmując decyzję, można skorzystać z doświadczenia specjalistów z firmy Hydrobyd. https://hydrobyd.pl/hydroizolacja-dachu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.