Jak dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo?

Wiele budynków pochodzących sprzed lat nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta sytuacja zmienia się, na co ma wpływ zwiększony udział ludzi z ograniczeniami ruchowymi w życiu społecznym.
Istotnym czynnikiem przekonującym projektantów do ujmowania w projektach architektonicznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest starzenie się społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce w 2050 roku około 40% osób będzie miało ponad 60 lat! Ten fakt powinien przekonać inwestorów do dostosowania budynków do potrzeb osób mających ograniczone możliwości poruszania się. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Hydrauliczny dźwig osobowo-towarowy

Dźwig osobowy popularnie nazywa się windą. Każdy nowoczesny budynek powinien być wyposażony w windę osobowo-towarową. Hydrauliczny system sprawdzi się w niewysokim budownictwie, czyli takim, gdzie między kondygnacjami jest nie więcej niż 19 metrów różnicy. Dla optymalnego działania windy ruch powinien mieć średnie lub niskie natężenie. Zaletą tego rozwiązania jest optymalne wykorzystanie powierzchni szybu, a co za tym idzie możliwość zainstalowania stosunkowo dużej kabiny.

Elektryczny dźwig osobowo-towarowy

Wyróżnia się windy elektryczne z maszynownią lub bez niej. Dźwig z maszynownią górną jest korzystniejszy pod względem ceny, jednakże klienci coraz częściej rezygnują z niej na rzecz oszczędności powierzchni użytkowej budynku. To rozwiązanie ponadto minimalizuje drgania, hałas, a także pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej.

Platforma pionowa

Jest kompleksowym rozwiązaniem, które umożliwia dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Producent dostarcza szyb wraz z platformą i niezbędnymi urządzeniami – przez co nie ma konieczności szukania miejsca na maszynownię. To rozwiązanie jest tańsze aniżeli klasyczna winda. Główna zaleta tej metody to możliwość zamontowania platformy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Platforma przyschodowa

Często jednak zdarza się sytuacja, gdy w budynku znajdują się schody i nie ma miejsca na wbudowanie dźwigu. Optymalną opcją w takim przypadku jest zamontowanie platformy ukośnej, zwanej przyschodową. Przymocowanie urządzenia do ściany lub specjalnych słupków jest łatwym i stosunkowo tanim sposobem na poradzenie sobie z problemem pokonania kilku schodów. Zależnie od potrzeb można wybrać platformę o prostym torze jazdy bądź umożliwiającą zakręt.

Aby zdecydować, jakie rozwiązanie będzie optymalne dla określonego budynku, trzeba przeanalizować czynniki takie jak specyfika wnętrza, konstrukcja budowli, natężenie ruchu i możliwości finansowe inwestora.

Dodaj komentarz