Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Planując budowę domu, należy wziąć pod uwagę bardzo różnorodne czynniki, gdyż jest to działanie podejmowane z perspektywą kilkudziesięciu lat. Przyjęcie odpowiednich założeń i podejście do problemu w sposób kompleksowy pozwoli zaoszczędzić pieniądze podczas zakupu lub eksploatacji działki i cieszyć się wygodą przez długi czas.

Dogodna lokalizacja

Poszukując terenu do wybudowania domu, nie trudno zauważyć, że miejsca poza miastem charakteryzują się niższą ceną. Trzeba dokładnie przeanalizować, czy pieniądze zaoszczędzone przy kupnie działki nie zostaną wydane na paliwo podczas dłuższych dojazdów do pracy. Może się też okazać przeciwnie, że nie ma sensu budować domu w centrum, ponieważ wszystkie niezbędne instytucje jak szkoła czy urząd znajdują się we wsi pod miastem. Przemyślenie tego, co jest i w najbliższych latach będzie najważniejsze np. łatwy dojazd na stację PKP albo blisko położony żłobek, pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, nerwów i pieniędzy.

Jak dobrze mieć sąsiada

Wiele osób poszukując działki, chce odciąć się od miejskiego zgiełku i tłoku. Jednak okazuje się, że jeśli planowany domek ma mieć charakter rekreacyjny i będzie odwiedzany przez właścicieli tylko w weekendy czy w wakacje, to warto zadbać o dobre sąsiedztwo. Opuszczone przez większość czasu domostwo na uboczu, którym nikt się nie interesuje, może zostać okradzione. Dobry sąsiad zerkający gospodarskim okiem na posesję, z pewnością odstraszy potencjalnych wandali czy złodziei.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Po wybraniu działki trzeba dowiedzieć się, jaki jest jej plan zagospodarowania przestrzennego. Można to zrobić w urzędzie gminy. Taki dokument informuje o przeznaczeniu, minimalnej wielkości działki i jej części, którą można zabudować. Zwraca się uwagę na szczegóły dotyczące wykonania budynku jak np. jego dopuszczalna wysokość. Dla dużej części kraju nie stworzono takich planów, w związku z czym właściciel terenu powinien wystąpić z wnioskiem do właściwego urzędu o wydanie warunków zabudowy i cierpliwie czekać na decyzję.

Uzbrojenie, czyli media

Nikogo nie dziwi, że działka bez dostępu do prądu, czy wody jest tańsza. Staranie się o wykonanie przyłącza to konieczność złożenia pełnej dokumentacji do zakładu energetycznego, wodociągów i oczekiwanie na decyzję. Można jednak być w pewnym stopniu niezależnym i zamiast przyłącza do kanalizacji wybudować szambo. W kwestii wody ciekawym pomysłem jest wykopanie na działce studni. Dobra instalacja hydroforowa pozwoli na wygodne korzystanie z wody przy użyciu pomp głębinowych. Jest to sposób na uniknięcie kosztu podłączania budynku do sieci wodociągowej, a w przypadku użytkowania dużych ilości wody może być pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy.

Dodaj komentarz