Jak zabezpieczyć stanowisko spawalnicze? Kurtyny z miękkiego PCV

Spawanie jest zajęciem wysokiego ryzyka zawodowego. Poza szkodliwym promieniowaniem światła ultrafioletowego i podczerwonego groźne są także same dymy spawalnicze. By maksymalnie zabezpieczyć stanowisko pracy należy zastosować specjalistyczną ochronę. W tym celu najlepiej wykorzystać wytrzymałe kurtyny spawalnicze z polichlorku winylu.     

BHP spawacza – właściwości folii PCV

Ochrona spawaczy i osób trzecich znajdujących się w najbliższym otoczeniu to nie tylko kwestia komfortu, lecz wręcz wymóg, wynikający z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Barierą przed odpryskami i innymi czynnikami szkodliwymi jest odpowiednia odzież robocza oraz wydzielenie stanowiska. Najłatwiej zrobić to wykorzystując folie spawalnicze, występujące w postaci mobilnych lub stacjonarnych kurtyn i ekranów.

Osłony spawalnicze nie tylko chronią przed promieniowaniem UV i IR, ale także są trudnopalne i samogasnące. Miękka folia PCV przystosowana jest do pracy w dużym zakresie temperatur oraz zapewnia redukcję hałasu o nawet 30 dB. Dzięki temu doskonale sprawdza się, by wyodrębnić stanowisko spawalnicze i ochronić osoby znajdujące się w pobliżu. W tym celu należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj osłony, który poradzi sobie w określonych warunkach przestrzennych.

Jak wybrać odpowiednią kurtynę PCV?

Praktycznym rozwiązaniem dla średnich i małych firm jest wykorzystanie mobilnej kurtyny spawalniczej, wyposażonej w koła, która sprawdza się w przypadku prac okresowych. Dzięki zastosowaniu przyssawek i stabilnej konstrukcji jest to produkt nie tylko funkcjonalny, ale także bezpieczny. Stacjonarne parawany w postaci lameli (czyli pasów) lub zasłon to zaś odpowiednie rozwiązanie dla stanowisk stałych lub sąsiadujących ze sobą. W zależności od potrzeb mogą one zostać zamontowane w sposób trwały lub z przesuwnym wejściem.

Warto pamiętać, że podczas wyboru osłony spawalniczej ogromne znaczenie ma grubość folii. To element związany z natężeniem prac w danym otoczeniu. W przypadku spawania okazjonalnego i przerywanego wystarczy folia o mniejszej grubości. Spawanie ciągłe wymaga już zastosowania wariantu grubszego, odpornego na działanie iskier i gorącego metalu.

Jeśli masz wątpliwości, jakiego typu kurtyny potrzebujesz, zajrzyj na stronę https://www.mediux.pl/oferta/kurtyny-spawalnicze/.

Dodaj komentarz