5 sposobów na zabezpieczenie domu przed kradzieżą

Celem złodzieja chcącego okraść dom jest łatwe wejście na posesję, sprawne dokonanie kradzieży i szybkie opuszczenie nieruchomości. System zabezpieczeń często działa odstraszająco i zniechęca potencjalnego amatora cudzej własności do popełnienia czynu karalnego. Jakie systemy warto wykorzystać?

1) Domofon lub wideodomofon

Urządzenie można zainstalować zarówno na furtce jak i przy drzwiach wejściowych. Wyróżnia się domofony i wideodomofony – wybór uzależnia się m.in. od wielkości działki. Po założeniu takiego zabezpieczenia należy szczególnie uczulić dzieci i osoby starze, aby nie były zbyt ufne w stosunku do ludzi próbujących uzyskać zgodę na wejście na posesję. W przypadku posiadania wideodomofonu można poprosić człowieka podającego się za policjanta bądź pracownika gazowni o okazanie do kamery legitymacji służbowej.

2) Automatyka do bramy

Wydaje się, że automatyka jest jedynie elementem ułatwiającym życie mieszkańców. Wbrew pozorom brak konieczności wychodzenia z pojazdu w celu otwarcia bramy chroni kierowcę przed kradzieżą samochodu pozostawionego na podjeździe. Ponadto osoba niepożądana na terenie posesji nie będzie mogła bez pozwolenia wjechać autem na jej teren.

3) System alarmowy

Szczególnie w okresie urlopowym alarmy chronią mienie domowników. Warto wspomnieć o SSWiN, czyli Systemie Sygnalizacji Włamania i Napadu. Charakteryzuje się on różnymi stopniami zabezpieczenia, w trzecim (polecanym dla domów mieszkalnych) informuje o otwarciu lub manipulacji przy drzwiach i oknach, przebywaniu kogoś we wskazanym wcześniej obszarze lub próbie uszkodzenia modelu. SSWiN składa się z czujników, sygnalizatorów, komunikatorów i przycisków napadowych umożliwiających samodzielne uruchomienie centrali alarmowej np. w razie wystąpienia zagrożenia ze strony osoby, której udało się dostać na posesję.

monitoring

4) Monitoring z podglądem

Zależnie od potrzeb i osobistego poczucia komfortu w domach instaluje się podgląd obejmujący cały budynek i teren zewnętrzny lub tylko niektóre części nieruchomości. Ważne, aby profesjonalista odpowiednio ustawił kamery, co umożliwi skuteczne monitorowanie interesującego obszaru. Trzeba zwrócić uwagę, by obraz miał jakość HD. Pozwoli to łatwiej zidentyfikować ewentualnego sprawcę bądź jego auto. Dostęp do nagrań powinien być zdalny, żeby także podczas nieobecności móc sprawdzić, co dzieje się w domu.

5) Oświetlenie wystraszy złodzieja

System sterowania światłem to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców. Ponadto trzeba pamiętać, że na oświetlonym terenie łatwiej jest dostrzec intruza. Odstraszająco na nieproszonych gości może działać lampa z czujnikiem ruchu, która niespodziewanie włączy się, gdy ktoś przekroczy określony punkt posesji.

Wszystkie przywołane rozwiązania zapewniają mieszkańcom domu bezpieczeństwo, ale także dbają o ich komfort. Aby zaplanować kompleksowy system chroniący konkretny budynek, najlepiej zapytać o radę specjalistę z firmy zajmującej się profesjonalnie planowaniem i instalacją zabezpieczeń dla obiektów i nieruchomości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.