Budowa sauny krok po kroku

„Lepiej dzień pomyśleć, niż cały tydzień bezcelowo pracować” mówi fińskie przysłowie i na pewno ma to zastosowanie podczas budowania sauny. Wybór miejsca na to pomieszczenie, zdecydowanie o jego metrażu, wyposażeniu, rodzaju i sposobie ogrzewania – to wszystko dobrze zaplanować przed rozpoczęciem działań. Pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów czy powtórnego wykonywania istotnych czynności. Po podjęciu tych decyzji, można zająć się budową.

1) Właściwa wentylacja

Wentylacja jest niezbędnym elementem sauny ogrzewanej piecem zasilanym drewnem. Specjalne, odpowiednio poprowadzone rury zapewniają użytkownikom nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo, dlatego należy położyć je zgodnie z instrukcją lub radą profesjonalisty.

2) Posadzka i drewniany stelaż

Całe pomieszczenie opiera się na odpowiednio połączonej konstrukcji wykonanej np. z trwałego świerku skandynawskiego. Posadzka z płytek odpornych na skrajnie wysokie temperatury bądź z wytrzymałego drewna nie powinna nadmiernie się nagrzewać.

3) Montaż ścian

Montowanie ścian zaczyna się na narożnikach, chyba że producent podaje inaczej. Pod wewnętrzną warstwą drewna często stosuje się folię paroizolacyjną, która odbija fale cieplne. Panele boazeryjne zwykle powstają ze świerku skandynawskiego lub osiki. Łączy się je klamrą, dzięki czemu nie trzeba wykonywać w tym celu otworów w elementach (nie można pozostawić wystających części metalowych np. główek gwoździ, bo wiązałoby się to z możliwością poparzenia się!).

4) Otwory na przewody i wentylację

Trzeba wywiercić specjalne szczeliny na przewody, które umożliwią oświetlenie sauny. Ważne, aby kable były pokryte izolacją np. wykonaną z silikonu, odporną na wysokie temperatury. W miejscach doprowadzenia wentylacji także muszą znaleźć się otwory.

5) Ościeżnica i sufit

Należy zamontować sufit (pamiętając o uwzględnieniu wyżej opisanych wylotów!) i ościeżnicę. Drzwi zostaną założone później. Przestrzeń ponad górnymi deskami dobrze jest zaizolować, aby móc szybko nagrzać pomieszczenie i zminimalizować straty ciepła.

6) Światło i siedziska

Tam, gdzie poprowadzono przewody, można zainstalować punkty świetlne. Często wybiera się w tym celu miejsce pod siedziskami i za oparciami. Ławki wykonuje się m.in. z osiki, olchy i afrykańskiego drewna abachi. Najlepiej zdecydować się na thermodrewno, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Można też użyć gotowych modeli, które podkreślą styl pomieszczenia.

7) Wykończenie

Dzięki płaskownikom, ćwierćwałkom i kątownikom można nadać miejscu indywidualnego charakteru. Ponadto jest to moment na założenie kratek w otworach wentylacyjnych. W saunie można zamontować dodatkowo wodoodporne głośniki; muzyka ułatwi relaks i uprzyjemni czas.

8) Serce sauny

Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór pieców. Ogólny podział to modele elektryczne i opalane drewnem. To na nich znajdują się kamienie, które utrzymują ciepło. Trzeba pamiętać o zainstalowaniu sterownika, aby mieć pod kontrolą temperaturę w saunie.

9) Szczelne drzwi

Wybór odpowiednich drzwi ma duże znaczenie. Ze względów bezpieczeństwa muszą otwierać się one na zewnątrz, bez konieczności użycia dużej siły. Warto zdecydować się na szklany model, który wpłynie pozytywnie na wizualne walory pomieszczenia, ponieważ będzie się wydawało większe. Dobrze jest zadbać o szczelność skrzydła, aby niepotrzebnie nie tracić ciepła wytworzonego przez piec.

dodatki do sauny

10) Dodatki

Kompletowanie wyposażenia to chyba najprzyjemniejszy element całej pracy. Bambusowe zagłówki, sosnowy cerber z chochlą czy klepsydra, która poinformuje, ile czasu jeszcze można bezpiecznie spędzić w saunie – te elementy sprawią, że pomieszczenie zyska niepowtarzalny charakter dostosowany do upodobań i potrzeb jego użytkowników.

Każda sauna może odrobinę różnić się kolejnością czynności, które należy wykonać. Zależy to od tego, czy korzysta się z gotowego rozwiązania, czy też tworzy pomieszczenie samodzielnie od podstaw. Mimo to przytoczone kroki pomogą się zorientować, co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu i wykonywaniu prac.

Dodaj komentarz