Aranżacja ergonomicznej kuchni – 4 zasady

Ergonomia to z łaciny nauka o pracy i dostosowaniu jej do możliwości człowieka. W kuchni nigdy nie brakuje zajęć, dlatego warto podczas jej projektowania przyjąć kilka zasad, które sprawią, że przygotowywanie posiłków stanie się wygodniejsze i przyjemniejsze.

Każdemu według potrzeb

Planując aranżację pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Miejsce do gotowania dla wielopokoleniowej rodziny z pewnością będzie się różniło od kuchni dla singla, który niezbyt często stołuje się w mieszkaniu. Dla wielu osób ważnym elementem jest jadalnia. Wyodrębnienie jej sprawi, że wspólne posiłki staną się okazją do spotkań domowników. Warto przemyśleć, jakie sprzęty są istotne w projekcie dopasowanym na miarę – dla samotnej osoby zmywarka może się okazać zbędnym wydatkiem, podobnie jak zbyt mały piekarnik dla dużej rodziny.

Magiczny trójkąt roboczy

To zasada, zgodnie z którą kuchenka, lodówka i zlewozmywak umieszczone są w formie trójkąta o bokach długości 120-210 cm. Dwa pierwsze sprzęty może dzielić nawet 270 cm, co wpłynie pozytywnie na ich działanie. Taka aranżacja pomieszczenia ułatwia pracę kilku osobom jednocześnie, ponieważ każda z nich ma dostęp do urządzeń i blatów. Istnieją jednak odstępstwa od tej metody. Coraz modniejsze są aneksy kuchenne na jednej ścianie, które łączy się z salonem. Takie rozwiązanie optycznie powiększa pomieszczenie. Osoby obawiające się, że goście dostrzegą np. brudne naczynia towarzyszące przygotowywaniu potraw, mogą skorzystać z wyspy ze ścianką pomagającą ukryć bałagan.

Kuchenna strefa robocza

Uroda a wygoda

Aranżując własną kuchnię, okazuje się, że może ona wyglądem przypominać zarówno tę babciną, pachnącą kluskami z kiszoną kapustą, jak i zachwycać nowoczesną formą i odważnym wzornictwem. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że o ile fragment ceglanej ścianki za kuchenką będzie wyglądał interesująco, to czyszczenie takiej powierzchni z tłuszczu pryskającego z patelni może być nie lada wyzwaniem. Kompromis między walorami wizualnymi, a praktycznymi wnętrza jest niezbędny, aby cieszyć się czasem spędzonym w kuchni.

Strefy robocze

W każdej kuchni powinny pojawić się strefy umożliwiające: tworzenie zapasów, przechowywanie naczyń i urządzeń, zmywanie, przygotowywanie półproduktów i gotowanie posiłków. Najłatwiej takie przestrzenie zaplanować, analizując powrót do domu z zakupami. Wtedy okazuje się, że najwygodniejsze miejsce na ich położenie znajduje się blisko wejścia i lodówki, bo w niej zostanie umieszczona duża część żywności. Umiejscowienie kolejnych obszarów roboczych staje się jasne podczas przyrządzania dowolnego dania, do którego trzeba wykorzystać drobne AGD, pokroić coś na blacie kuchennym, czy wyjąć salaterkę z szafki. Praktyczne zaplanowanie stref z pewnością sprawi, że gotowanie będzie przyjemniejsze.

Znając powyższe zasady, można z powodzeniem zaaranżować wymarzoną kuchnię. Poszukując inspiracji, warto zajrzeć na stronę www.roltrans.com.pl.

Dodaj komentarz