Problemy z wilgocią i zimnem? Wymień (załóż) uszczelki!

Piwnice, garaże, a nawet okna mogą być źródłami wilgoci w domach. Ponadto nieszczelności prowadzą do utraty ciepła, a tym samym zwiększają rachunki za ogrzewanie. Warto więc dokonać drobnych usprawnień i w newralgicznych miejscach zastosować lub wymienić uszczelki.

Szczelne okna

Jeśli, stojąc przy oknie, można dostrzec ruch firanek lub odczuwa się powiew powietrza, to z pewnością należy uszczelnić okna. Można to zrobić przy pomocy uszczelek silikonowych, PCV, EPDM zależnie od potrzeb i rodzaju okna. Warto wspomnieć, że najbardziej innowacyjny i funkcjonalny jest materiał EPDM, który charakteryzuje się żywotnością, elastycznością i dużą odpornością na skrajne temperatury. Po uszczelnieniu okien wbrew pozorom trzeba dużą wagę przykładać do wietrzenia pomieszczenia – krótka i intensywna wymiana powietrza dobrze wpływa na zdrowie domowników i poziom wilgotności pokoju.

Kiedy warto uszczelnić drzwi?

W domach i mieszkaniach często okazuje się, że drzwi są nieszczelne. Jednym z powodów montowania uszczelek pod skrzydłem drzwiowym jest chęć wyciszenia pomieszczenia np. w przypadku posiadania pokoju przeznaczonego na biuro. Jeśli dom ma połączenie z piwnicą albo garażem – czyli nieogrzewanymi wnętrzami, warto dobrze uszczelnić drzwi dzielące strefy o różnych temperaturach. Dzięki temu prostemu i taniemu zabiegowi łatwo jest zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w przypadku zawilgoconej piwnicy utrudni się przechodzenie specyficznego zapachu do wyższych warstw budynku.

Uszczelnianie drzwi

Chłód wnikający do mieszkania zimą jest dużym problemem, warto więc uszczelnić drzwi. Nie można jednak po prostu obkleić ich dookoła dowolnym materiałem. Jednym ze sposobów będzie podklejenie odpowiednio dociętej uszczelki u dołu, co uniemożliwi ciepłu uchodzenie z pokoju. Oprócz uszczelek progowych stosuje się także modele montowane w ościeżnicy. Instalując je, trzeba zwrócić szczególną uwagę na poziom luzu w drzwiach, gdyż pominięcie tego czynnika może skończyć się skręceniem, a nawet wypaczeniem skrzydła drzwiowego.

Uszczelki w rynnie

Ważnym elementem odpowiedzialnym za odprowadzanie wilgoci w zewnętrznej części domu jest rynna. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten element ciągle pracuje, czyli może znacznie zmieniać swoje wymiary. Z tego względu należy dbać o stan uszczelek łączących części rynny, aby nie stworzyć możliwości przeciekania wody przez nieszczelności. Tutaj warto użyć dobrej klasy materiałów, zapewniając sobie spokój na lata.

Więcej na temat różnych rodzajów uszczelek można dowiedzieć się na stronie producenta www.b2b-tech.pl

Dodaj komentarz