Które pomieszczenia wymagają hydroizolacji?

Hydroizolacja domu jest jednym z najważniejszych działań na etapie jego budowy. Jednak nie wszystkie miejsca są tak samo narażone na działanie wody i wilgoci. Aby podjąć decyzję co do wyboru obszarów, które zostaną zaizolowane, najpierw trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań.

Dlaczego izolujemy?

Powłoka z płytek może być nieszczelna w miejscu łączenia fugą. Wnikająca woda dopiero z czasem objawia się problemami z grzybem czy pleśnią, które zmuszają do wykonania kosztownych prac budowlanych. Skuteczna izolacja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a tym samym przedłużyć trwałość podłoża już na etapie budowy domu. Jeśli pojawienie się wykwitów zmusiło właściciela do wykonania remontu – tym dokładniej wiadomo, które miejsca trzeba zaizolować.

Jak przebiega nakładanie hydroizolacji?

Podstawą jest przygotowanie podłoża. Wykonawca powinien zadbać o jego oczyszczenie i wyrównanie. Nie może tam występować grzyb – konieczne jest usunięcie go dedykowanymi środkami chemicznymi. Osuszenie powierzchni nie wystarczy, niezbędne jest pozbycie się ewentualnej warstwy farby czy tłuszczu. Dopiero na takie (w razie potrzeby zagruntowane) podłoże nakłada się substancję pędzlem bądź natryskowo. Czas wiązania produktów hydroizolacyjnych jest zróżnicowany, najczęściej trwa kilka godzin lub dni – zależnie od charakterystyki pomieszczenia.

Czy to jest szkodliwe?

Wręcz przeciwnie! Wykonanie hydroizolacji świetnie chroni pomieszczenia przed negatywnymi dla ludzi skutkami wilgoci. Jednak do izolowania powierzchni trzeba skorzystać z materiałów, które nie mają w składzie rozpuszczalników oraz substancji lotnych – tylko takie możemy bezpiecznie wykorzystywać w domach. Powinno się zadbać, aby używany przez wykonawcę produkt miał neutralny wpływ na organizm człowieka.

Gdzie wykonać hydroizolację?

Wszystkie pomieszczenia narażone na występowanie wilgoci wymagają hydroizolacji. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj tylko o łazienkę. W wielu domach znajdują się sauny, pralnie, garaże czy piwnice, które zyskają na trwałości po zaizolowaniu powierzchni. Dobrym pomysłem jest uszczelnienie miejsc mających ciągły kontakt z wodą takich jak np. kabina prysznicowa. Jeśli w łazience znajduje się natrysk bez brodzika – hydroizolacja płytek to konieczność! W wielu domach źródłem wilgoci okazuje się być piwnica, w której nie wykonano izolacji (lub położono ją w niewłaściwy sposób) – takie pomieszczenie pozwala wodzie wnikać przez mury i przenosi wilgoć do coraz wyższych partii budynku.

 

hydroizolacja łazienki

Samodzielnie czy z pomocą?

Analizując, jak potrzebne jest wykonanie skutecznej hydroizolacji pomieszczeń narażonych na występowanie wilgoci, nasuwa się kolejne pytanie. Lepiej podjąć się tego działania samodzielnie czy z pomocą specjalisty? Klienci chcący zaoszczędzić pieniądze na wykonawstwie, czujący się na siłach, by samodzielnie położyć hydroizolację, oczywiście mogą to zrobić. Jednak osoby ceniące własny czas i oczekujące profesjonalnego użycia optymalnych metod powinny skorzystać z wiedzy i doświadczenia marki https://hydrobyd.pl/hydroizolacja-wnetrz/

Dodaj komentarz