Jak zadbać o wygląd ogrodu?

Ogród to bardzo ważne miejsce dla wszystkich właścicieli domów. Bez względu na swoją powierzchnię, jest szczególnie przydatny od początku wiosny, to niemalże samego końca jesieni, kiedy to trwa sezon grillowy i chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Każdy właściciel kawałka własnej ziemi z pewnością ma jednak świadomość, że jego utrzymanie nie należy do najprostszych, a przy tym bywa bardzo czasochłonne. Jak się do tego zabrać?

Choć ogród najczęściej kojarzy się nam z bujną roślinnością, to nie tylko ona ma znacznie w ogólnym wrażeniu, jakie sprawia najbliższa okolica domu. Ważne są także poszczególne elementy, które powinny tworzyć spójną całość. Troszczenie się o zieleń ma bardzo wiele wspólnego z dbaniem o dom – istotna jest systematyczność.

Zastosuj metodę małych kroków

Nawet najlepiej zaprojektowany ogród będzie wyglądał nieciekawie, gdy porośnie go wysoka trawa i chwasty, a trawnik pokryją kretowiny. Dlatego zamiast tracić czas na dosiewanie nowych roślin, w pierwszej kolejności skoncentruj się na regularnym strzyżeniu trawnika i grabieniu liści. Oczywiście krzewy, byliny i rabaty kwiatowe stanowią niezaprzeczalną ozdobę i warto je hodować. Staraj się natomiast wybierać te, które wyglądają okazale przez cały rok i nie wymagają uciążliwego nawożenia, specjalnego gatunku gleby czy czasochłonnej pielęgnacji.

Dodaj mu blasku

Istotnym elementem ogrodu, o którym niejednokrotnie zapominamy jest odpowiednie oświetlenie. Ma ono zarówno charakter praktyczny, jak i estetyczny. Starannie dobrana lampa ogrodowa nada przestrzeni tajemniczy i urokliwy klimat po zmroku oraz podkreśli wybrane partie terenu. Jej styl oraz materiał powinien współgrać z innymi elementami zagospodarowania terenu – altaną, huśtawką, ławką czy kompletem wypoczynkowym. Dodatkowo, oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo domownikom podczas pokonywania terenu po zmroku i chroni przed wizytami nieproszonych osób. Światła latarni padające na ogrodowe ścieżki pięknie je wyeksponują oraz wskażą drogę odwiedzającym nas gościom.

W kwestii wyboru stylu, materiału i koloru panuje absolutna dowolność. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy konkretna lampa ogrodowa ma dodatkowe funkcje. Najbardziej praktyczną jest czujnik ruchu. Dzięki niemu latarnia zapala się gdy ktoś jest w pobliżu oświetlając mu drogę lub sugerując domownikom, że na ich posesji znajduje się intruz. Warto także wziąć pod uwagę lampy solarne, które są łatwe w montażu oraz oszczędne w użytkowaniu.

Podziel teren

Projektując ogród – nawet samodzielnie – warto pomyśleć o funkcjach, jakie ma spełniać oraz o tym, by każdy z domowników znalazł w nim dla siebie przestrzeń. Jedno miejsce powinna zajmować dziecięca piaskownica i huśtawka, a drugie altana z grillem lub komplet wypoczynkowy. Na tym etapie warto uwzględnić też ścieżki, ewentualny teren na przydomowy ogródek warzywny lub oczko wodne. Dzięki temu żaden z mieszkańców nie będzie przeszkadzał innym, a całość stanie się komfortowa i funkcjonalna.

Podsumowanie

Zagospodarowanie zieleni nie jest prostą kwestią. To, gdzie umieszczona jak każda lampa ogrodowa, kompostownik czy staw jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy są to elementy trudne do przemieszczenia. Zadbany, zaplanowany i odpowiednio oświetlony ogród będzie stanowił nie tylko ozdobę posesji, ale także przyjemne miejsce relaksu.

Dodaj komentarz