Rodzaje rusztowań wykorzystywanych w pracach budowlanych

Rusztowania, to niezbędny element każdej budowy. Pozwalają one w bezpieczny i wygodny sposób wykonywać prace na wysokościach, dlatego ich konstrukcja powinna być dostosowywana to rodzaju prowadzonych czynności. Dobór odpowiedniego typu wiąże się z zapewnieniem wymaganych zasad BHP, a także zagwarantowaniem pracownikom lub sobie solidnego i łatwego w obsłudze przyrządu, pozwalającego szybko wykonać prace wysokościowe. Na rynku można znaleźć całą masę różnych rodzajów tych konstrukcji, różniących się od siebie funkcjonalnością, ładownością oraz budową.

Rusztowania przejezdne

Należą do jednych z najnowocześniejszych rodzajów, które wykorzystywane są najczęściej podczas prac konserwatorskich lub montażowych. Ich budowa pozwala przemieszczać je bez konieczności rozkładania całej konstrukcji na pojedyncze elementy. Rusztowania przejezdne stosowane są najczęściej tam, gdzie potrzebny jest dostęp do małej powierzchni lub konkretnego punktu, a następnie przetransportowanie całości do następnego miejsca. Zapewniają one całkowitą mobilność konstrukcji oraz pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczony na składanie. Dzięki ich przemyślanej budowie można je wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach, tworząc zestaw do szybkiego reagowania, np. podczas awarii oświetlenia na hali produkcyjnej. Typy przejezdne często są kompatybilne z innymi rodzajami rusztowań, tworząc część całego systemu. Ich wysokość sięga najczęściej 12-18 metrów, ładowność około 200 kg, a podest nie przekracza zazwyczaj 3 metrów długości.

Rusztowania elewacyjne

Jest to najczęściej spotykany typ, który stosowany jest podczas prac murarskich i budowlanych, takich jak tynkowanie, czy malowanie. Specyfika ich budowy pozwala uzyskać dostęp do dużych powierzchni, co przekłada się na komfort pracy. Rusztowania elewacyjne wykorzystywane są najczęściej na zewnątrz budynków, gdzie łączy się je w systemy dające dostęp do całej budowy. Najbardziej typowymi konstrukcjami są modele do 60 metrów, ponieważ wyższe rusztowanie elewacyjne wymaga dodatkowych obliczeń określających jego statykę.

Rusztowania „warszawskie”

Wykorzystywane są najczęściej na małych budowach oraz jako pomocniczy system zarusztowania. Z racji ich niewysokiej ceny, prostej konstrukcji oraz dobrej stabilności można spotkać je na większości polskich budowach. Rusztowania warszawskie są wyjątkowo łatwe w montażu i demontażu, dlatego nieustannie stosuje się je podczas prac budowlanych, których wysokość nie przekracza 15 metrów. Wadą tego typu  jest brak możliwości stworzenia większego systemu. Nadrabia jednak ono takimi parametrami jak cena czy dobra dostępność na rynku.

Rusztowania wiszące

Należą do dosyć nietypowych rusztowań. Ich konstrukcja składa się z platformy zawieszonej na linach, które zamocowane są na wysięgnikach znajdujących się na dachu lub wyższych piętrach budynku. Tego typu rusztowania stosowane są w miejscach, gdzie wymagana jest np. konserwacja elewacji. Ich wadą jest dostępność do małej powierzchni i trudność w dopasowaniu do niestandardowych kształtów budynku. Wykorzystywane są jednak najczęściej podczas budowy mostów.

Rusztowania rurowe

Ich budowa różni się od standardowych typów. Jej głównym założeniem są stalowe rury, które łączy się tak zwanymi sprzęgłami. Pozwala to na zastosowanie konstrukcji w miejscach, gdzie wymagane jest dopasowanie zarusztowania do niestandardowych kształtów budynku. Rusztowania rurowe są czasochłonne w składaniu, jednak czasami stanowią jedyne rozwiązanie pozwalające na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.