Cyrkulacja ciepłej wody – rozwiązania dla dużego domu

Zaopatrzenie domu w ciepłą wodę jest zmorą konstrukcyjną każdego budowlańca. Istnieje kilka sposobów na rozprowadzenie mediów, jednak najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie zasobnika oraz systemu tak zwanej cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Układ taki jest gwarancją komfortu, jednak nieprawidłowa instalacja może znacząco odbić się na domowych finansach.

Czym jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

System polega na ciągłym obiegu ciepłej wody w domowej instalacji. Głównymi elementami układu są zasobniki c.w.u., w których podgrzewana jest woda, piece lub kotły podgrzewające, pompy oraz punkty odbioru, takie jak umywalka czy wanna. System cyrkulacji ciepłej wody użytkowej polega na jej ciągłym obiegu tak, aby była dostępna od razu po odkręceniu kurka. Instalacja wymuszana jest przez pompy obiegowe i cyrkulacyjne, odpowiadające za błyskawiczne przekazanie ciepłej wody do punktu odbioru. Taki układ pozwala zaoszczędzić wodę, ponieważ nie trzeba czekać za jej nagrzaniem. Zdarza się, że w systemie c.w.u ważną rolę odgrywają także zasobniki buforowe.

Gdzie stosować cyrkulacje ciepłej wody użytkowej?

Instalacja sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy odpowiednią przestrzeń na jej zamontowanie. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zasobnika c.w.u, który będzie odpowiedzialny za gromadzenie wody, a także kotła na paliwo stałe, który będzie ją podgrzewał. Oba elementy potrzebują sporo miejsca oraz muszą być odpowiednio zainstalowane. Cyrkulacje stosuje się także w dużych domach, w których odległości od zasobnika do punktu odbioru sięgają około 10 metrów. W takich wypadkach układ sprawdza się doskonale, zapewniając wysoki komfort. Instalacja nie ma sensu istnienia, gdy odległość od kotła do kranu jest bardzo mała.

Koszty związane z układem cyrkulacji

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest przede wszystkim komfort, ponieważ ciepła woda dostępna jest od razu po odkręceniu kurka. Do wad należy zaliczyć przede wszystkim koszty. Za komfort trzeba niestety zapłacić, a ciągłe podgrzewanie wody w dużych zasobnikach c.w.u może być kosztowne. Do dodatkowych opłat należy także doliczyć cenę przewodów, izolacji, pompy obiegowej oraz niezbędnej elektroniki. Następnie musi pamiętać o zwiększonym poborze energii elektrycznej, ponieważ pompa musi być nieustannie zasilana. Ostatnim elementem są straty ciepła, które powstają podczas jego ciągłego obiegu. Źle zaprojektowana instalacja może nie okazać się oszczędnością, lecz większym wydatkiem.

Dodaj komentarz