Rodzaje schodów montowanych w domach

Budowa piętrowego domu jest znacznie bardziej skomplikowana, niż stawianie standardowych, parterowych konstrukcji. Podczas planowania i projektowania musimy zdecydować nad rodzajem schodów, jakie zastosujemy. Wiąże się to nie tylko z odpowiednim umiejscowieniem ich w przestrzeni, ale także wpływa na proces kładzenia stropu. Aktualnie na rynku istnieje multum rozwiązań, a firm produkujących schody przybywa z każdym rokiem. Warto jednak przyjrzeć się trzem, najbardziej popularnym i optymalnym wersjom.

Klasyczne schody do klasycznych wnętrz

Najczęściej spotykanym rodzajem schodów montowanych w domach są tradycyjne schody proste. Łączą one elegancje ze stabilnością, jednak zajmują bardzo dużo miejsca. Zazwyczaj wykonuje się je jako jednobiegowe konstrukcje łączące dwa poziomy w jednej linii. Schody proste nie należą do stromych, dlatego zapewniają duży poziom bezpieczeństwa. Ich budowa najczęściej skupia się na tak zwanych policzkach, podstopnicach i balustradach, które podtrzymują ich ciężar i zapewniają dużą sztywność. Innym sposobem na ich montaż jest pełne zabudowanie. Minimalna wysokość użytkowa standardowych schodów prostych wynosi 2 metry, co bardzo często decyduje o rezygnacji z tego rozwiązania. Wtedy taki rodzaj schodów trzeba zastąpić konstrukcją zabiegową lub dwubiegową.

Rozwiązanie dla nowoczesnych przestrzeni

W przypadku, gdy nasz dom budowany jest w modernistycznym stylu i przewiduje dużo otwartych przestrzeni, możemy zastanowić się nad minimalistycznym, ale za to eleganckim rozwiązaniem. Są nim nowoczesne i zdobywające coraz większą popularność schody dywanowe. Ich najważniejszą cechą jest brak belek policzkowych. Większość ciężaru przenoszona jest przez same stopnie, które tworzone są z wysokiej jakości materiałów, zapewniających wysoką sztywność. Pomocniczą rolę konstrukcyjną stanowi balustrada. Bardzo często pełni ona także funkcję ozdobną. Schody dywanowe są masywne, ale jednocześnie bardzo skromne, zachwycają swoją prostotą i solidną budową. Tego typu schody wykonuje się zarówno w wersji jednobiegowej, zabiegowej, jak i wachlarzowej. Najczęściej spotykane modele tworzone są z wyjątkowo twardych gatunków drewna i metalowych elementów łącznych. Budowa schodów dywanowych jest trudna i nie akceptuje żadnych pomyłek konstrukcyjnych. W przypadku wyboru tego rozwiązania warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy wykonują schody na wymiar.

Wersja dla małych pomieszczeń

Jeśli nie planujemy stawiać obszernego domu, jednak decydujemy się na piętro, warto rozważyć schody zabiegowe lub kręcone. Ich konstrukcja sprawia, że zajmują mało miejsca, dzięki czemu można je sprytnie ukryć w narożniku. Ich budowa najczęściej przybiera bieg prosty, połączony spocznikiem lub kolisty kształt, oparty na centralnej belce. Najważniejszym aspektem przy wyborze schodów kręconych jest profil stopni zabiegowych. Łamanie biegu należy do skomplikowanych operacji, dlatego tego typu schody powinny być zamawiane wyłącznie u specjalistów. Nieodpowiednie wyprofilowanie stopni nie tylko stwarza zagrożenie, ale także zmniejsza komfort użytkowania schodów. Istnieją dwa sposoby konstruowania takich elementów, pierwszy z nich polega na wykonaniu stopni promienistych, które wymagają od użytkownika przesunięcie linii wchodzenia do kierunku ściany. Drugi sposób zakłada zrównoważenie stopni, czyli poszerzenie ich zewnętrznych krawędzi tak, aby można było wygodnie postawić stopę.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich schodów do domu nie jest łatwym zadaniem. Przedstawione powyżej przykłady są tylko ogólnym spojrzeniem na cechy poszczególnych rozwiązań, ponieważ każdy typ schodów posiada jeszcze szereg parametrów, przypisanych do swojego rodzaju. Po podjęciu wstępnej decyzji dobrze jest zwrócić się do profesjonalistów w celu uzyskania większych szczegółów.

Dodaj komentarz