PORADNIK: Prosta gablota na modele w kilku krokach

Każdy majsterkowicz cieszy się z własnoręcznie wykonanych elementów, które nie dość, że będą odznaczać się funkcjonalnością, to na dodatek upiększą mieszkanie. Prosta, a zarazem elegancka gablotka może stać się przydatną aranżacją biura lub przedpokoju. Dostępność materiałów i narzędzi sprawia, że wykonanie podstawowego modelu ogranicza się do minimum wysiłku, dzięki czemu każdy pasjonat majsterkowania będzie w stanie zmontować go we własnym, domowym warsztacie. Samodzielnie zbudowana gablota może być początkiem przygody z wykonywaniem drewnianych elementów.

Krok 1 – gromadzimy materiały i narzędzia

Do zbudowania najprostszego modelu gabloty potrzebujemy:

 • płyty MDF, o grubości np. 19 mm – z niej wykonana będzie rama

 • płyty pilśniowej cienkiej – wykonamy z niej tył gabloty

 • kleju do drewna (np. Wikol)

 • drewnianych kołków montażowych

 • farby akrylowej, osprzętu do malowania

 • kątownika stolarskiego, ścisków kątowych i stolarskich

 • wiertarki i wiertła do drewna

 • wyrzynarki

 • gwoździków i młotka

 • miarki i ołówka

Krok 2 – wykonanie

 1. Pierwszym etapem jest stworzenie ramy gabloty. W tym celu wykorzystujemy wyrzynarkę, aby uciąć odpowiedniej długości elementy z płyty MDF. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu dobrego brzeszczotu do drewna, który nie „poszarpie” nam materiału.

 2. Następnym krokiem jest wyżłobienie wpustów, w których zamontowana będzie szyba. Wykorzystujemy wyrzynarkę i tworzymy otwory o grubości dopasowanej do grubości szyby. Wycięcie równych otworów jest nie lada wyzwaniem, dlatego dobrze jest mieć wyrzynarkę, która podtrzymywać będzie tor cięcia. Do tej czynności możemy także wykorzystać frezarkę ręczną.

 3. Następnie w każdym elemencie wiercimy otwory do zamocowania kołków montażowych. Ich średnica jest ściśle uzależniona od średnicy kołków. Aby gablota była stabilna każdy element połączymy ze sobą za pomocą dwóch kołków.

 4. Po wywierceniu otworów, umieszczamy w nich drewniane kołki montażowe i wklejamy za pomocą kleju do drewna.

 5. Kolejnym etapem jest sklejenie ze sobą elementów płyty. Należy pamiętać, aby nanieść klej na obie krawędzie klejonych elementów. Na początku łączymy ze sobą tylko trzy elementy, czwarty pozostawiamy na sam koniec.

 6. Klejone elementy łączymy za pomocą kołków i otworów, a następnie dociskamy do siebie i mocujemy w ściskach kątowych. Możemy użyć kątownika w celu potwierdzenia, że nasze elementy są pod kątem prostym. Elementy pozostawiamy i czekamy, aż trwale się połączą.

 7. Nasza gablota na modele jest już prawie gotowa. Następną czynnością jest zamontowanie tylej płyty gabloty. Wykorzystamy do tego uciętą wcześniej na wymiar płytę pilśniową. Przykładamy ją do tylnej strony ramy i przybijamy gwoździkami.

 8. Przygotowaną szybę wsuwamy do wyżłobionych wcześniej rowków.

 9. Zanim zamontujemy ostatni element, umieszczamy we wnętrzu gabloty nasz model. Pamiętajmy, aby zamontować go w taki sposób, żeby nie mógł się przewrócić lub przesunąć.

 10. Ostatnim etapem jest sklejenie ostatniego elementu ramy. Ponownie wykorzystujemy klej i dopasowujemy element do kołków oraz szyby. Na samym końcu przybijamy do niego tylną część gabloty.

Tak oto, tanim kosztem oraz niewielkim nakładem pracy stworzyliśmy elegancką gablotę. Jeśli nie podoba nam się wygląd surowego drewna, elementy ramy możemy wcześniej pomalować farbą akrylową. Samodzielnie stworzona gablota na modele stanie się wyjątkową aranżacją, z której zawsze będziemy dumni.

Dodaj komentarz