Rolety okienne – niezbędny element aranżacji wnętrza

W trakcie projektowania wnętrza domu lub mieszkania zawsze dochodzi do momentu, w którym trzeba zdecydować się na wybranie dekoracji okien. Na rynku dostępny jest cały szereg rozwiązań, jednak największą popularnością nieustannie cieszą się rolety okienne. Ich funkcjonalność, przystępna cena oraz prosta budowa sprawiają, że tradycyjne zasłony zostają daleko w tyle. Wysokiej klasy rolety stanowią przede wszystkim doskonałą barierę dla promieni słonecznych, a ich konstrukcja często pozwala regulować dopływ światła do pomieszczenia. Dodatkowo wyróżniają się cienką strukturą, dlatego doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Rolety możemy podzielić na kilka rodzajów. Każda odmiana ma unikalne właściwości.

Rolety zwijane wolnowiszące lub kasetowe

Ten typ rolet występuje zarówno w wersji elektrycznej jak i ręcznej. Oznacza to, że może być wyposażony w odpowiedni napęd odpowiadający za automatyczne sterowanie, lub tradycyjną linkę.

Wolnowiszące rolety umieszczane są jedynie na rolce zamocowanej nad oknem lub na górnej części futryny. Nie wymagają stosowania żadnych prowadnic, dzięki czemu są praktycznie nieinwazyjne.

Rolety zwijane kasetowe mocowane są wraz z całym systemem specjalnych prowadnic, które instalowane są wzdłuż ramy okiennej. Ich najważniejszą zaletą jest fakt, że za każdym razem opuszczają się idealnie pionowo i nie są podatne na działanie wiatru. Sztywna konstrukcja zawsze jest w takiej samej odległości od okna.

Rolety rzymskie

Rzymska odmiana rolet w odróżnieniu od tradycyjnych, zwijanych modeli nie jest nawijana na rolkę. Jej składanie odbywa za pomocą specjalnego mechanizmu, który wymusza złożenie elementów falami. Konstrukcja rolet rzymskich opiera się o wytrzymałe fiszbiny, które zapewniają trwałość i wpływają na równomierne zwijanie się poszczególnych segmentów. Tego typu rozwiązane stosowane jest najczęściej w jasnych, przestronnych pomieszczeniach mieszkalnych. Rzymska odmiana rolet idealnie pasuje do modernistycznych wnętrz.

Rolety austriackie

Rolety austriackie wyglądem nie odróżniają się od tradycyjnych zasłon, jednak są ich bardziej funkcjonalną odmianą. Ich zwijanie opiera się o zaawansowany system sznurków, które sprawiają, że rolety składają się na wzór teatralnej kurtyny. Stosowane są najczęściej w ciemnych pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu retro. W ten sposób podkreślają ich ciekawy, klasyczny charakter.

Rolety ekranowe

Jest najczęściej wybierana odmiana rolet, ponieważ wyróżnia się wyjątkowo prostą budową, a jej montaż zazwyczaj ogranicza się do kilku kroków. Rolety ekranowe zapewniają dobrą ochronę przed słońcem i sprawdzają się w pomieszczeniach każdego typu, zarówno w domu jak w firmie. Ich niewątpliwą zaletą jest mnogość modeli dostępnych na rynku. Rolety ekranowe występują w całym szeregu odmian i kolorów.

Plisowane

Rolety plisowane występują zarówno w wersji wolnowiszącej, jak i kasetowej. Ich segmenty przypominają harmonijkę, która jest rozwijana i zwijana na całej powierzchni okna. Rolety plisowane można także podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsza wersja zasuwana jest od dołu do góry, a druga pozwala zwijać roletę w obu kierunkach. Jest jedne z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, ponieważ pozwala zasłonić dowolną część okna. Dzięki temu możemy uchronić się przed silnymi promieniami słonecznymi nie zakrywając przy tym całego okna. Plisy dopasowywane są do kształtu okna i instalowane są zazwyczaj w pokojach, salonach lub biurach.

Rolety typu dzień-noc

Jest to dość nietypowa odmiana rolet, która opiera się na podwójnej konstrukcji. Rolety dzień-noc mają postać pasów materiałowych oddzielonych od siebie małą przerwą. Ich regulacja umożliwia nachodzenie na siebie odpowiednich części, co w rezultacie przenosi się do łatwego zakrywania dowolnej części okna.

Bez znaczenia jaki rodzaj rolet wybierzemy, powinniśmy także przemyśleć z jakiego materiału powinny być wykonane. Producenci najczęściej oferują 4 rodzaje faktur: tekstylne, papierowe, bambusowe oraz foliowe (refleksyjne). Wybór materiału w dużej mierze zależy od tego w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie. Oprócz wytrzymałości i współgrania z odpowiednim typem rolety powinien on przede wszystkim wyróżniać się walorami estetycznymi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.