Windy towarowe – podział i charakterystyka

W każdej dziedzinie branży produkcyjnej potrzebne są urządzenia, które maksymalnie zwiększą komfort i szybkość pracy. Fabryki inwestują w nowoczesny sprzęt, zaawansowane technologie i rozwiązania logistyczne. Pośród inwestycji znajdują się także systemy transportu towarów wewnątrz zakładu. Połączenie hali produkcyjnej z magazynem lub działem wytwarzania jest niezmiernie ważne, ponieważ usprawnia przepływ wyrobów wewnątrz fabryki. W tym celu firmy kierują swój wzrok ku windom towarowym. Rozwiązania dźwigowe dla przemysłu podzielić można na hydrauliczne i elektryczne. Oba rodzaje różnią się od siebie kilkoma ważnymi aspektami.

Windy przemysłowe hydrauliczne

Zastosowanie tego rodzaju dźwigu jest najlepszym wyborem w przypadku firm, które transportują wewnątrz fabryki produkty o dużej wadze. Hydrauliczne windy towarowe pozwalają załadować obciążenie sięgające nawet 9 ton. Dzięki takiej nośności możliwe jest przetransportowanie całego wózka widłowego z paletami. Windy towarowe z napędem hydraulicznym występują w różnych rozmiarach, dlatego bardzo łatwo jest dopasować odpowiedni model do struktury budynku. Pozwalają na transport samych towarów lub mogą być dostosowane do przewozu ludzi wraz z dodatkowym obciążeniem. Tego rodzaju dźwigi występują także w mniejszych odmianach i wykorzystywane są w takich budynkach jak restauracje, urzędy czy biblioteki. Ich dodatkową zaletą jest przystępna cena w stosunku do funkcjonalności.

Windy towarowe elektryczne

Elektryczny napęd dźwigów cechuje się mniej skomplikowaną konstrukcją i doskonale sprawdza się tam, gdzie nie ma dużej powierzchni na zastosowanie windy. Maszynownia urządzenia może być zintegrowana z systemem dźwigowym i nie wymaga osobnego pomieszczenia. Ta odmiana wind z reguły stosowana jest w przypadku przenoszenia małych ciężarów. Windy towarowe elektryczne oferują szeroki zakres wymiarów i przelotów, ich ergonomiczna konstrukcja doskonale sprawdza się w takich budynkach jak banki, biura, czy restauracje. Początkowo koszt elektrycznej windy przemysłowej może wydawać się spory, jednak ten układ dźwigowy jest tani w utrzymaniu.

Podsumowanie

Windy towarowe usprawniają pracę zakładu produkcyjnego lub każdego innego biznesu, w którym niezbędny jest pionowy transport ciężkich produktów. Ich stosowanie pozwala zaoszczędzić czas i jest dużym udogodnieniem dla pracowników. Windy przemysłowe najczęściej dopasowywane są indywidualnie, w zależności od konstrukcji budynki. Odpowiednie dobranie rozwiązań dźwigowych jest kluczem do zapewnienia firmie bezawaryjnego systemu logistyki.

Dodaj komentarz