Charakterystyka tynków maszynowych

Z roku na rok tynki maszynowe wykorzystywane są na coraz większa skalę. Firmy budowlane zaopatrują się w nowoczesne technologie i podnoszą kwalifikacje swoich pracowników, ponieważ zastosowanie nowego sposobu kładzenia tynków wiąże się nie tylko z mniejszymi kosztami, ale także o wiele szybszą pracą. Tynki maszynowe nakładane są na powierzchnie za pomocą specjalistycznych agregatów i urządzeń, dzięki czemu ich rozprowadzanie jest kilkukrotnie szybsze niż w przypadku ręcznej pracy. Odpowiednio przeszkolona ekipa budowlana jest w stanie otynkować przeszło 100m2 powierzchni w przeciągu jednego dnia.

Najbardziej popularne tynki maszynowe

Firmy budowlane korzystają najczęściej z dwóch rodzajów tynków, które sprawdzają się na elewacjach zewnętrznych i wewnątrz pomieszczeń.

Tynki gipsowe

Maszynowe tynki gipsowe mają swoje zastosowanie w przypadku prac budowlanych wewnątrz budynków. Ich właściwości sprawiają, że tworzą doskonałą powierzchnie malarską zarówno na suchych jak i wilgotnych ścianach. Charakteryzują się białą i gładką fakturą i bardzo dobrze współpracują z takimi materiałami jak beton czy żelbeton. Nie zaleca się za to stosowania ich na elementach metalowych. Tynki gipsowe przepuszczają wilgoć, dzięki czemu mają duży wpływ na mikroklimat pomieszczeń. Warstwa maszynowego tynku gipsowego powinna być nakładana za jednym podejściem i przy wykorzystaniu siatki zwiększającej przyczepność (zwłaszcza w przypadku połączeń materiałów).

Tynki cementowo-wapienne

Maszynowy tynk cementowo-wapienny doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnętrznej elewacji. Posiada właściwości chroniące przed działaniem wilgoci i jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne. W jego składzie bardzo często znajdują się dodatkowe uszlachetniacze, które wpływają na wytrzymałość położonej warstwy. Tynk maszynowy z cementu i wapnia posiada wysoki współczynnik izolacji ciepła i hałasów. Stanowi uniwersalne podłoże pod farbę i doskonale współpracuje z betonem i cegłą. Tynki cementowo-wapienne można nakładać wielowarstwowo, jednak należy pamiętać o ugruntowaniu powierzchni. Ich faktura zazwyczaj jest chropowata i wymaga dodatkowej gładzi gipsowej.

Jaki tynk do jakiego pomieszczenia?

W przypadku nakładania tynków w domu jednorodzinnym powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w każdym z pomieszczeń. Tynk gipsowy jest delikatny i przepuszcza wilgoć, dlatego najlepiej jest zastosować go w pokojach, kuchni i łazience. Nie zaleca się kładzenia go w miejscach, gdzie przestrzeń jest intensywnie użytkowana. Gipsowa warstwa łatwo przyswaja nowe farby i umożliwia wygodną zmianę koloru w pomieszczeniu. Tynk cementowo-wapienny wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia, dlatego będzie dobrym wyborem w przypadku tynkowania korytarzy, garaży i innych przejściowych pomieszczeń, które są najczęściej użytkowane. Jego duża wytrzymałość sprawdza się w przypadku intensywnie eksploatowanych miejsc.

Dodaj komentarz